09 вересня 2014 року на базі Панфильської дослідної станції Національного наукового центру «Інститут Землеробства НААН» проведено всеукраїнську нараду «Енергополе – Майбутнє України». Метою даного міроприємства було:
- ознайомлення з демонстраційним полігоном альтернативних відновлювальних джерел енергії;
- огляд нетрадиційних кормових і енергетичних культур;
- ознайомлення з колекцією деревних порід та різновидностями енергетичної верби;
- демонстрація промислових плантацій верби тритичинкової різних років використання.
У нараді прийняли участь: Міністр аграрної політики та продовольства України – Швайка Ігор Олександрович, Президент Національної академії аграрних наук України – Гадзало Ярослав Михайлович, депутати Верховної Ради, Директори департаментів агропромислового розвитку обласних державних адміністрацій, керівники сільськогосподарських та фермерських господарств, представники бізнесових кіл, Директор Інституту сільського господарства Північного Сходу Національній академії аграрних наук України – Кабанець Віктор Михайлович, заступник директора з наукової роботи – Собко Микола Геннадійович, а також в.о. завідувача відділу інноваційного провайдингу, розвитку експериментальної бази та інтелектуальної власності – Бордун Роман Миколайович.
За нинішньої зовнішньополітичної ситуації в Україні відновлювана енергетика повинна стати повноцінною альтернативою традиційній. Враховуючи максимально сприятливі природно-кліматичні умови сьогодні цей колосальний потенціал треба використовувати сповна.
Директор ННЦ “Інститут землеробства НААН” Камінський Віктор Францевич представив учасникам наради наукові досягнення і результати досліджень у царині відновлюваних джерел енергії та можливостей впровадження інноваційних технологій в Україні.
Мова йшла про перспективи використання осушених органогенних ґрунтів яких на території України близько 1,2 млн га., майже половина цих площ взагалі не використовується у зв’язку зі значним зменшенням тваринництва. Разом з тим, осушені землі – це високопродуктивні угіддя, що мають достатнє зволоження, колосальні запаси органічної речовини і за вмілого використання вони здатні забезпечити значні врожаї багатьох сільськогосподарських культур.
Результати досліджень на Панфильській дослідній станції доводять, що впровадження технологій вирощування енергетичних культур можуть бути перспективними саме на осушених торфовищах. Органогенні ґрунти є найкращими для отримання максимальних урожаїв енергетичної біомаси, а при врахуванні того, що великі площі зараз вилучені з інтенсивного обробітку, можна з упевненістю прогнозувати стрімкий розвиток системи енергетичного землеробства на осушених угіддях.
Науковцями дослідних установ НААН були представлені зразки гранульованих твердих видів палива, що виготовляються з різних видів рослин та ряд технічних рішень щодо технічного забезпечення повного циклу виробництва палетів від вирощування до спалювання.
У своїх виступах учасники наради наголошували, що на сьогоднішній день маточних плантацій видів верби з високим виходом сухої речовини з гектара в Україні поки що немає. Отже Панфильська дослідна станція може стати базою із виробництва живців верби тритичинкової та забезпечити виробничі плантації посадковим матеріалом і науковим технологічним супроводом.
Підводячи підсумки Швайка І.О. відмітив, що дослідження які ведуться сьогодні ННЦ “Інститут землеробства НААН” є дуже актуальними, а наукові напрацювання у вивченні технологій вирощування біоенергетичних культур як відновлювальних видів енергії на осушених ґрунтах необхідно терміново широко впроваджувати у виробництво. Національній академії аграрних наук України необхідно посилити роботу з розроблення наукових основ виробництва альтернативних джерел енергії, а також ширшого впровадження інноваційних технологій.