ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 05.02.2015 по 12.02.2015 року

Метеорологія

Кінець першої декади лютого місяця закінчився з невеликим зниженням температурного режиму, спостерігалася хмарність з проясненнями.

Середньодобова температура повітря за ці дні була близько норми мінус 5,1 оС, при багаторічному показнику мінус 6,3 оС. Опадів випало 9,9 мм, при нормі 11 мм. Максимальна температура повітря в денні години піднімалась до 0 оС (05.02),  на поверхні ґрунту також  до 0 оС. Мінімальна знижувалась в повітрі  до мінус 12,0  оС (10.02), а на поверхні ґрунту до мінус 14 оС (10.02). Вологість повітря знижувалась до 76%. Вітер переважав південно – західний 5-6 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила мінус 1,6 оС і 0,0 оС. Початок другої декади лютого передбачає зниження температурного режиму, можливі невеликі опади.

Рослинництво

Озимі Зернові колосові

Запаси вологи та глибина промерзання грунту. Глибина промерзання ґрунту на середину січня становила в межах 20 – 30 см. Висота снігового покриву складає -28-30 см. Протягом останнього тижня спостерігалась нестійка погода із значними коливаннями температури повітря. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту дещо підвищилися порівняно з минулими спостереженнями (таблиця 1).

Шар снігу ущільнений, під яким у пониженнях спостерігається кірка.

Таблиця 1

Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту, мм

1

В цілому за останній тиждень, як і за минулий місяць січень, складалися сприятливі умови для перезимівлі озимих культур, які знаходяться в стані неглибокого спокою. Впродовж зимового періоду промерзання ґрунту було невеликим, були сприятливі умови для поповнення запасів вологи в ґрунті.

Розвиток рослин. За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу фізіологічний стан рослин озимої пшениці, висіяної до 20 вересня добрий та задовільний. Фази розвитку рослин при цьому – кущення та початок кущення. Слабкий стан посівів характеризується фазоюдвох листків та «шильця». Як правило такі посіви були виконані в пізні строки. Подальший стан рослин, особливо слабких та зріджених, у вирішальній мірі буде залежати від погодних умов, у першу чергу від кількості опадів та температурного режиму.

Вміст цукрів. Запаси  водорозчинних цукрів в вузлах кущіння рослин озимої пшениці за  ранніх та оптимальних строків сівби складають в середньому 23,1 – 24,2 %. В цілому відбулось зниження вмісту цукрів для всіх сортів. Більш високою морозо- та зимостійкістю відзначається сорт Подолянка, у вузлах кущіння якого залишається близько 25 % цукрів на суху речовину.

У рослин озимого ячменю сорту Тутанхамон запас цукрів у вузлі кущення  менший, а саме при сівби 20.09  він складає – 20,4%, а мінімальна – при сівби 1.10-19,3% (таблиця 2).

Життєздатність рослин. Висока, загиблих рослин практично немає (таблиця 3).

Таблиця 2

Динаміка вмісту цукрів у рослин озимих культур у регіоні діяльності

Інституту сільського господарства Північного Сходу станом на 05.02.2015 року, %

2

Таблиця 3

Життєздатність озимих зернових рослин

3 (1)

При організації захисту озимини у період перезимівлі необхідно встановити, від чого терплять і гинуть рослини, бо їх захист може бути пов’язаний із морозостійкістю або зимостійкістю.

На стан перезимівлі озимих зернових культур впливає не тільки зниження температури, але і тривалість холодної погоди, наявність снігового покриву, відносної вологості повітря та сили вітру.

У подальшому догляд за рослинами в посівах озимих зернових культур (пшениця, ячмінь) базуватиметься на їх фізіологічному стані на час відновлення весняної вегетації (середньо багаторічна дата – 4 квітня), розвитку рослин, перебігу погодних умов, ресурсного забезпечення суб’єктів господарювання та їх планів по виробництву зерна, тощо.

З огляду на специфічні осінні погодні умови фітосанітарний стан озимини переважно задовільний і контрольований. Однак, на посівах ранніх та середніх строків сівби різні шкідники пошкодили незначну частку пагонів, що може призвести до їхньої загибелі та й узагалі знижує зимостійкість культур. Власне, умови для ураження рослин спричинювала заселеність посівів цикадками та злаковими попелицями. До речі, значно нижча чисельність цих шкідників на площах, які засіяли насінням, обробленим інсектицидними протруйниками.

На окремих полях спостерігаємо заселення крайових смуг мишоподібними гризунами та ураження слабкого ступеня септоріозом і борошнистою росою у межах 5-10 відсотків рослин. На полях, засіяних по стерньових попередниках, іноді спостерігаються кореневі гнилі.

 Овочівництво

Кінець січня – початок лютого період масового висіву в посівні ящики, горщечки чи в  ґрунт теплиць та парників насіння ранньої і цвітної капусти ранніх томатів та селери для отримання якісної розсади і наступного вирощування дійсно ранньої продукції цих рослин, середина лютого місяця – оптимальний час для сівби в ящики насіння перцю, томатів.

Кращими сортами ранньої капусти для умов  Лісостепу України є Димерська 7, Іюнська 3200, Дитмаршер фрюер, Мушкетер F1,  Розістер F1, Дитмарська найраніша; цвітної – Мовір 74, Гарантія, Фрюента, Рапід, Робер, Сніжна куля; селери – Яблучна, Іванко, Апія, Магдебургська ринкова, Голь.

Сорти баклажана – Алмаз, Мачо, Айсберг, сорти помідора – Алтей, Дама, Зореслав, Золотий потік.

Для отримання якісної розсади чи не найважливішим є належна підготовка грунтосуміші, яка в своєму складі повинна мати перегній, дернову землю, торф, при потребі пісок чи інші розрихлювачі.

Спосіб вирощування розсади. Розсаду ранньої капусти вирощують касетним способом. Для цього використовують пластикові касети з різною кількістю комірок (54, 77, 96, 160). Кожна комірка має конусоподібну форму: ця особливість сприяє закручуванню кореневої системи в малому об’ємі і доброму приживанню рослин після висаджування з мінімальним їх травмуванням. При вирощуванні розсади ранніх сортів капусти потрібно дотримуватися  щільності не більше 250–350 рослин на 1 м2, а для пізніх — 300–400.

Ґрунтовий субстрат . Досить часто для заповнення касет використовують універсальний торфоцеолітовий субстрат. Його готують на основі найкращих природних матеріалів — торфу, перліту, цеоліту — і заправляють елементами живлення. Такий субстрат забезпечує: – сприятливий водно-повітряний режим; – збалансований фізико-хімічний склад; – зниження (завдяки іонообмінним і сорбційним властивостям цеоліту)загрози передозування добрив, особливо азоту, рівномірне регулюванняживлення рослин;- зменшення вимивання та покращання використання елементів живлення; – поліпшення розвитку корисної мікрофлори грунту та зниження ймовірностігрибкових хвороб. Касети встановлюють на рівну поверхню (найкраще використовувати столи: так зручніше доглядати за розсадою та підтримувати температурний режим), заповнюють субстратом і зволожують.

Висівання та догляд за розсадою Підготовлене насіння висівають на глибину 1,5–2 см (по одній насінині вкомірку), присипають субстратом, зволожують і накривають плівкою чиагроволокном для підтримання належної вологості під час проростання.

 

  Заступник директора з наукової роботи

  ІСГ Північного Сходу НААН                                                  М. Г. Собко


Залишити відповідь