ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 05.03.2015 по 12.03.2015 року

Метеорологія

На кінець першої декади березня місяця спостерігалося незначне підвищення температурного режиму та було ясно. Середньодобова температура повітря за цей період склала 2,7 оС  при багаторічному показнику мінус 2,7 оС. Опадів не було при нормі 12 мм. Максимальна температура повітря в денні години піднімалась до 12,0 оС (10.03). Мінімальна знижувалась  в повітрі до мінус 3,0 оС(07,08.03), а на поверхні ґрунту до мінус 4 оС (07,08.03). Вологість повітря знижувалась до 43%. Вітер переважав південно – східний 4-5 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 1,8 оС і 0,0 оС.

Погода з можливими опадами та деяким зниженням температури прогнозується на початок другої декади березня.

Рослинництво

Озимі зернові колосові. Станом на 12 березня 2015 року посіви озимих культур на більшості площ області знаходяться в задовільному та доброму стані. Рекомендовано проводити підживлення посівів по мерзлоталому грунту особливо слабких, зріджених, нерозкущених або при стиглості грунту як найшвидше виконати підживлення любим способом

Запаси вологи та глибина промерзання ґрунту. Глибина промерзання ґрунту на 5 березня становить у межах 3-5 см. Незначний сніговий покрив знаходиться на краях полів та  біля лісосмуг.Протягом останнього тижня спостерігалась нестійка погода із значними коливаннями температури повітря. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту дещо підвищилися порівняно з минулими спостереженнями (таблиця 1).

Таблиця 1

Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту, мм

1

В цілому за останній тиждень критично несприятливих умов для перезимівлі озимих культур не було.

Вміст цукрів. Запаси  водорозчинних цукрів в вузлах кущіння рослин озимої пшениці за ранніх та оптимальних строків сівби складають в межах від 19,25 – 25,58 %. В цілому відбулось зниження вмісту цукрів для всіх сортів. Більш високою морозо- та зимостійкістю відзначається сорт Подолянка, у вузлах кущіння якого залишається близько 23 % цукрів на суху речовину, незалежно від строків сівби.

У рослин озимого ячменю сорту Тутанхамон запас цукрів у вузлі кущення  менший, а саме за сівби 20.09  він становить 18,87%, а мінімальна – при сівбі 1,10-17,55% (таблиця 2).

Таблиця 2

Динаміка вмісту цукрів у рослин озимих культур у регіоні діяльності

Інституту сільського господарства Північного Сходу станом на 5 лютого 2015 року, %

3

Життєздатність рослин висока, загиблих рослин немає (таблиця 3).

Таблиця 3

Життєздатність озимих зернових рослин

4

На стан перезимівлі озимих зернових культур впливає не тільки зниження температури, але і тривалість холодної погоди, наявність снігового покриву, відносної вологості повітря та сили вітру.

У подальшому догляд за рослинами в посівах озимих зернових культур (пшениця, ячмінь) базуватиметься на їх фізіологічному стані на час відновлення весняної вегетації (середньо багаторічна дата – 4 квітня), розвитку рослин, перебігу погодних умов, ресурсного забезпечення суб’єктів господарювання та їх планів по виробництву зерна, тощо. При підвищенні температури вдень вище 10 °C (станом на 12. 03. 2015 року) спостерігається повільна вегетація озимих зернових культур (рис. 1).

З огляду на специфічні осінні погодні умови фітосанітарний стан озимини переважно задовільний і контрольований. Однак, на посівах ранніх та середніх строків сівби різні шкідники пошкодили незначну частку пагонів.Власне, умови для ураження рослин спричинювала заселеність посівів цикадками та злаковими попелицями. До речі, значно нижча чисельність цих шкідників на площах, які засіяли насінням, обробленим інсектицидними протруйниками.

 2

Рис.1 Повільна вегетація озимих зернових культур

Овочівництво

Середина березня період масового висіву в посівні ящики, горщечки чи в ґрунт теплиць та парників насіння баклажанів, перцю, томатів для отримання якісної розсади і наступного вирощування високого врожаю продукції цих рослин. Для отримання якісної розсади чи не найважливішим є належна підготовка ґрунтосуміші, яка в своєму складі повинна мати перегній, дернову землю, торф, при потребі пісок чи інші розрихлювачі.

Для вирощування розсади універсальними є ґрунтосуміші в яких порівну торфу, перегною і дернової землі. Коли дернова земля суглиниста, то часто використовують суміш, де на 3 частини торфу беруть 2 частини перегною і 1 частину дернової землі (3:2:1). Сіянці зазвичай вирощують з використанням двох частин перегною, однієї частини дернової землі і однієї піску.

Для забезпечення грунтосуміші поживними речовинами до неї додають мінеральні добрива, коров’як, попіл, мікроелементи, а за підвищеної кислотності – вапно – пушонку чи крейду. На 1 відро ґрунтосуміші додають 6 – 10 г аміачної селітри, 50 – 70 г суперфосфату та 10 – 15 г сірчанокислого калію.

З метою зменшення ймовірності захворювання рослин грибковими та бактеріальними хворобами доцільно ґрунт за 1-7 діб до висіву насіння обробити 2% суспензією препарату Триходермін (5-10 г препарату на 10 м2 площі теплиць чи парників).

Зазвичай для вирощування розсади висівають насіння сортів і гібридів овочевих рослин вітчизняної чи зарубіжної селекції апробованих в умовах Лісостепу України, що є однією з основних передумов отримання стійкого високого врожаю доброї якості. Українськими селекціонерами по кожному виду овочевих рослин виведено чимало сортів, достатньо стійких до біотичних та абіотичних факторів, що забезпечують отримання високого врожаю якісної продукції (перцю – Миролюбівський F1, Дружок, Піонер , Надія, Валюша, Велетень та ін., томата – Іришка, Флора, Малиновий дзвін, Алтей, Малинове віканте, Золотий потік, Любимий, Кременчугський, Господар, Елеонора та багато інших, баклажана – Алмаз, Айсберг, Фіалка, Прем’єра, Адоніс F1, Ультраранній F1 ). Добрі результати забезпечують гібриди цих культур зарубіжної селекції: перцю солодкого Атрис F1 , Зерто F1, Барбі F1, Блонді F1,Мінтос F1; помідора – Астона F1, Бобнат F1,Ред Хантер, Солероссо F1, Інкас F1, Тесті F1, Експрес F1, 6 Пінто 7 F1,  Мелодія F1; баклажана – Анет F1, Дестан F1 та інші.

Строк висіву насіння овочевих рослин для отримання розсади розраховують, виходячи з оптимальних строків посадки у відкритий ґрунт та напрямку використання продукції. Зазвичай вік розсади (від появи сходів – до висаджування у відкритий ґрунт): томатів надранніх строків посадки в горщечках чи пікіруваної – 60-65 діб ( 10×10 см), ранніх строків посадки 50-55 діб (8×8 – 8×9 см), масових строків посадки 40-45 діб (6×5- 8 см); перцю .

Для економного використання площі теплиць і парників (чи пристосованих приміщень) та отримання якісної розсади її вирощують з пікіровкою сіянців. Сіянці вирощують в розводочній теплиці, в парниках або посівних ящиках, при густоті 2000-2500 шт./м2. Найкращий вік сіянців томатів для пікірування – 18-20 діб. Більш якісну розсаду отримують при пікіруванні і вирощуванні її в торфоперегнійних горщечках, стаканчиках, чи в спеціальних касетах.

Добрі результати забезпечує передпосівне барботування (гідротермічна аерація) насіння. При цьому насіння витримують в воді чи розчині рістстимулюючих речовин або мікроелементів за температури 25-27°С з постійним насиченням киснем чи повітрям томатів – 18, баклажанів – 18-24 і перцю – 24- 30 годин. Застосовують також обробіток насіння токами високої частоти, перемінних температур, проморожують, дражують і ін.

Інколи після цього насіння пророщують при оптимальних для кожного виду рослин відрізку часу та температури до періоду з’явлення на насінині «білої крапки» – (початку проростання) та загартовують протягом 2-3 діб при знижених температурах.

Для попередження захворювання рослин хворобами останнім часом практикують передпосівний обробіток насіння розчином препарату Триходермін (за 1-7 діб до посіву) з розрахунку 10-20 мл на 1 кг насіння або Фітоцид -Р. Для обробітку 100 г насіння 2,5 мл препарату розводять в 500 мл води і намочують насіння на 1,5-2 години. Далі підготовлене таким чином насіння при кімнатній температурі (в тіні) підсушують до стану сипучості і висівають в заранні підготовлений грунт теплиць, парників чи в посівні ящики, горщечки чи касети і до появи сходів підтримують оптимальну температуру грунту (селери та помідорів +20.. .+25°С, перцю та баклажанів +26.. .+28°С).

Температуру повітря в перші 4-7 діб після появи сходів підтримують на рівні: вночі +7..+9°С; вдень +13…+15°С – томатів, +14…+16°С – перцю і баклажанів. В період від загартування сіянців до загартування розсади температуру повітря підтримують вночі: для капуст і томатів ранніх строків посадки +7…+9°С, томатів масових строків посадки, перцю і баклажанів +11…+13°С; вдень капусти ранньої та селери +15…+170С, цвітної +16…+18°С, томатів +20…+23°С, перцю і баклажанів +25…+27°С.

 

 

  Заступник директора з наукової роботи

  ІСГ Північного Сходу НААН                                                  М. Г. Собко


Залишити відповідь