ІНФОРМАЦІЯ
моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області
з 21.05.2015 по 28.05.2015 року
Метеорологія
На початку третьої декади травня місяця спостерігалося підвищення температури. Середньодобова температура повітря за ці дні склала 23,0 оС, що на 6,2 оС більше багаторічного показника. Опадів за цей період випало лише 3,9 мм, при багаторічній нормі 24 мм. Максимальна температура повітря в денні години піднімалась до 29,0 оС (25,26.05). Мінімальна знижувалась в повітрі до 12,5 оС (22,25.05), а на поверхні ґрунту до 3 оС (27.05). Відносна вологість повітря знижувалась до 21%. Вітер переважав південно – східний 5-6 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 23,7 оС і 17,0 оС. До кінця декади прогнозується температурний режим вище норми, можливі опади та гроза, спостерігатиметься хмарність.
Рослинництво
Озима пшениця. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту станом на третю декаду травня визначені на рівні 27,6 мм у шарі ґрунту 0-20 см, 64,8 мм у шарі грунту 0-50 см, 125,4 мм у шарі грунту 0-100 см.
Станом на 28 травня 2015 року у деяких сортів рослини озимої пшениці сівби до 20 вересня минулого року (ранніх та оптимальних строків) починається фаза колосіння. За пізніших строків сівби – до 20 жовтня – рослини мають прапорцевий листок (таблиця 1). Їх фізіологічний стан задовільний та добрий.
Таблиця 1
Фази розвитку та висота рослин залежно від строків сівби
Густота стояння озимих колосових рослин в середньому становить 350-450 рослин для більшості сортів. У той же час густота стояння стебел має свої особливості та становить для озимої пшениці сорту Статна 700-750 шт., Снігурка 700-800 шт., Подолянка 900-1000 шт., Богдана 700-750 шт., Розкішна 800-850 шт., Пилипівка 550-600 шт., Славна 900-1000 шт., Ластівка 650-700 шт., Статна 850-900 шт., Епоха одеська 900-950 шт.. При цьому коефіцієнт кущення становить для озимої пшениці сорту Статна 2,6, Снігурка 2,2, Подолянка 3,0, Богдана 2,7, Розкішна 2,0, Пилипівка 2,1, Славна 2,7, Ластівка 3,3, Статна 2,1, Епоха одеська 3,2.
Кількість колосків у колосі за ранніх та оптимальних строків сівби озимої пшениці (1-20.09) визначена на рівні 16-18 шт., за строків сівби 1.10 – 14-16 шт, а за сівби 10-20.10 у межах 12-14 шт.
Технологічно підвищити рівень майбутнього врожаю можна і зараз, за рахунок збільшення виповненості та крупності зерна. Тому доцільно використовувати розчин сечовини, КАС. У разі внесення КАС при підживленні вегетуючих рослин доза азоту не повинно перевищувати 10 кг/га д.р. Ефективним є застосування комплексних водорозчинних добрив (нутрівант зерновий, альфа гроу зернові та ін.).
Слід вести спостереження за розвитком хвороб, бо у кінці фази трубкування може виникнути потреба у захисті проти борошнистої роси, септоріозу та бурої листкової іржі, тощо (рис.1). Вже зараз у посівах відмічаються поодинокі уражені рослини борошнистою росою.
За теплої вологої погоди потреба в обробленні посівів проти хвороб листя може виникати і пізніше. Тому обробка фунгіцидами у фазі кінця виходу в трубку в такому випадку оптимальна для забезпечення контролю хвороб. А враховуючи, що тривалість захисної дії сучасних фунгіцидів системної дії становить 2-3 тижні, вона також буде стримувати розвиток хвороб.
Основна мета – захистити прапорцевий листок, який формує 60-70 % усіх вуглеводів, що транспортуються в колос. Незахищений прапорцевий листок відмирає, коли хворобою охоплено 20 % його площі. Обробка на початку цвітіння не тільки контролює розвиток септоріозу листя, але і є оптимальним періодом для обмеження розвитку фузаріозу колоса, ураження якими відбувається в даний період.
Вибір препаратів проводять відповідно спектру їхньої фунгіцидної дії, або обприскують посіви системними фунгіцидами.
У посівах озимих (у колосі) з’являються досить небезпечні шкідники – трипси, тому треба у найкоротші терміни провести обробку інсектицидом, дозволеним до використання одночасно із внесенням фунгіцидів.
Ярі зернові колосові. На більшості площ посіяних в ранні і оптимальні строки рослини знаходяться у фазі трубкування. Рекомендується провести підживлення ярих зернових колосових культур азотними добривами за сприятливих погодних умов.
Основним на сьогодні на посівах даних культур є спостереження за ростом та розвитком бур’янів. У посівах ярих зернових культур мають місце здебільшого однорічні злакові та дводольні бур’яни.
Зараз на посівах ярих культур не відмічено ураження посівів хворобами та шкідниками, але в подальшому потрібно обов’язково планувати використання фунгіцидів та інсектицидів і при необхідності проводити обробку посівів препаратами відповідного спектру дії.
Горох. У даний період відбувається розвиток генеративних органів -бутонів. В дану фазу слід обробити посіви проти шкідників (брухус, попелиці). Необхідність хімічної боротьби визначають виходячи з економічного порогу шкодочинності.
Незайве буде провести й позакореневу обробку мікродобривами, стимуляторами просту або азотними добривами в розрахунку 10 кг д.р/ га.
Соя. На даний період посіви сої, які були висіяні в оптимальні строки, знаходяться у фазі першого трійчастого листка. Особливу увагу слід звернути на дотримання оптимальних строків обприскування. Проти дводольних та злакових бур’янів посів обробляють, коли соя має 1-3 трійчастих листкив страховими гербіцидами, які занесені до «Переліку…». Залежно від стану засміченості посіву (після обстеження) різними видами бур’янів необхідно підбирати препарати та їх бакові сумішки, що дозволять з меншою токсичністю на рослину привести посіви до належного стану.
Яра гірчиця. Станом на третю декаду травня посіви гірчиці знаходяться в фазі цвітіння. На таких посівах в даний період шкоди можуть завдати попелиці, хрестоцвіті блішки, квіткоїд тому потрібно слідкувати за їх наявністю і при перевищенні ЕПШ провести інсектицидну обробку препаратами включеними до «Переліку…».
Гречка. Догляд за посівами гречки є складовою частиною технології вирощування високих урожаїв. При сівбі гречки в кінці квітня і на початку травня рослини знаходяться в задовільному стані, фенологічній фазі – першого і другого справжніх листків. Якщо після сівби пройдуть зливові дощі і з’явиться кірка, то посіви необхідно обов’язково проборонувати легкими боронами впоперек до рядків. Боронувати посіви необхідно у фазі справжнього листка, коли рослини втрачають тургор і не ламаються під час обробітку за сонячної погоди. Боронування після появи сходів краще проводити в фазі першого справжнього листка на невеликій швидкості руху агрегата впоперек або по діагоналі до напрямку рядків.
Основні вимоги культури гречки до метеорологічних умов під час росту такі:
- Гречка не повинна підпадати під приморозки з температурою нижче 2,0оС на початку росту.
- Період масового цвітіння і наливання зерна не повинні збігатися з періодом високих температур – вище 25оС.
- Вона повинна достатньо забезпечуватися вологою, особливо в період масового цвітіння та наливу зерна.
- Сонячна, але досить волога і тиха погода з переважною хмарністю та короткочасними дощами під час масового цвітіння гречки є най сприятливою для її культури.
На даний період рослини гречки знаходяться в задовільному стані.
Просо. При сівбі проса в першій декаді травня рослини знаходяться в задовільному стані – фенологічній фазі повних сходів. Обприскування посівів проса гербіцидами можна лише у фазі кущіння і не пізніше виходу в трубку. Строго дотримуватись встановленої дози. Обробляти посіви необхідно в теплу (з температурою більше 15оС), бездощову, маловітряну погоду. Можна використовувати гербіциди: агрітокс (0.7-1.5 л/га), база гран (2-4л/га), баззагран новий (2-4л/га), 2М-4Х (0.5-1.1л/га) або інші.
Овочівництво
В цей же час відмічено зростання кількості шкідників, особливо хрестоцвітих рослин (хрестоцвіті блішки, квіткоїди, довгоносики та інші). При високих температурах та посушливих умовах не всі із дозволених препаратів на овочевих дають бажаний ефект. В зв’язку з цим потрібний постійний контроль стану посівів з метою попередження ушкоджень їх шкідниками, адже це найбільш вразливий період у розвитку рослин (буряк столовий, капуста з насіння та із розсади, редис). При необхідності використовують дозволені препарати. Слід пам’ятати, що інсектициди групи синтетичних піретроїдів (Фастак, Децис, Карате та інші) при температурі вище 22 ºС є малоефективними.
В умовах, що складаються, обробку овочевих рослин засобами захисту від шкідників слід проводити в ранні або в надвечірні та вечірні години, коли інтенсивність вітру менша, а температури нижчі.
Найближчим часом слід завершити висадку розсади томатів, перцю та баклажанів. Бажано за 8-10 днів до висаджування розсади рослини підживити повним мінеральним добривом зі збільшеними дозами: 20 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 60 г сірчанокислого калію, розведених в 10 л води на 1 м.
В даний період вже отримані повноцінні сходи огірків та томатів вирощених в польових умовах з насіння, тому слід не забувати про контролювання чисельності шкідників та бур’янів.
Заступник директора з наукової роботи
ІСГ Північного Сходу НААН М. Г. Собко