ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 26.06.2014 по 03.07.2014 року

Метеорологія

Два дні другої декади червня закінчилися без опадів з середньодобовою температурю 18,9 ˚С. Перша пентода третьої декади почалася з невисоким температурним режимом, середньодобова температура повітря за ці дні склала 18,3 ˚С. Опадів випало 0,3мм. Максимальна температура повітря піднімалась до 24,0˚С (21,22.06) а  на поверхні ґрунту до 47˚С (25.06). Мінімальна знижувалась в повітрі до 10,0˚С (22,24.06), а на поверхні ґрунту до 2˚С (24.06). Вітер переважав північний 4-5м/с. Мінімальна відносна вологість повітря  знижувалась до 33 %. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см  становила 21,8˚С і 18,6˚С.  В ніч з 26.06 на 27.06 випало 71 мм при багаторічній місячній нормі 67 мм. Опади супроводжувались поривами шкального вітру,що викликало значне вилягання посівів багатьох сільськогосподарських культур. До кінця декади спостерігатиметься мінлива хмарність,можливі короткочасні опади,гроза.

Рослинництво

Вологість зерна пшениці озимої становить 40-50%, що свідчить про молочну стиглість зерна. У сортів ранньої групи стиглості відмічено вологість зерна менше 40%.

Більш інтенсивно процес стиглості зерна відбувається у рослин ранніх і оптимальних строків сівби. Посіви пізніх строків сівби,  які на дату припинення осінньої вегетації знаходились у фазі 2-3 листочків (сума активних температур  близько 2000С), зараз в нижній частині стеблостою мають  малопродуктивний підгін.  Тому особливістю таких посівів буде неоднорідність достигання стеблостою. Це створює умови підвищення  вологості зернової маси  при збиранні. На таких посівах рекомендують використовувати роздільний спосіб збирання. Хліба, які одночасно дозрівають, чисті від бур’янів, не мають полеглості слід збирати прямим комбайнуванням.

В ніч з 26 на 27 червня було відмічено дощ, коли випало
73,0 мм опадів, а це 109% від середньомісячної норми. Дощ супроводжувався сильним шквальним вітром, тому 90% посівів озимини є полеглими.  Більші площі полеглих рослин відмічено там, де є протяги та висота рослин більше 100 см. Таке явище слід врахувати при розробці стратегії і тактики жнив, оскільки збирання полеглих хлібів буде пов’язано з додатковими затратами як робочого часу, так і паливно-мастильних матеріалів.

В умовах весняно-літнього періоду рослини пшениці озимої залежно від сортових особливостей і системи удобрення мають висоту рослин в межах від 85 до 110 см. Така висота рослин у порівнянні з попередніми роками значно більша , отже співвідношення зерна до соломи очікується на рівні не менше 1:1,5.

Зараз саме час приділити значну увагу збиральній техніці. Підготувати зерноочисні машини та складські приміщення для доробки та зберігання зерна урожаю 2014 року.

Ярі зернові колосові. На даний час ярі колосові  знаходяться у фазі молочної стиглості зерна. Продуктивний стеблостій на рівні 610-700 штук на м2. В колосі налічується 18-19 зерен, вологозабезпеченість посівів сприяє отриманню добре виповненого зерна. За попередніми підрахунками очікувана біологічна врожайність коливається в межах 3,5 – 4,8 т /га.

На посівах ярих культур відмічено ураження посівів хворобами (особливо пшениці ярої) та шкідниками, тому зараз саме час використання фунгіцидів та інсектицидів відповідного спектру дії. На насінницьких посівах слід закінчувати  сортову та видову прополку.

Ріпак озимий.Рослини ріпаку озимого продовжують налив насіння та значна їх частина стручків верхнього ярусу вступає в фазу дозрівання. В цей період особливо ефективним може бути використання прилипачів природного або хімічного походження.

Горох. Рослини ранніх сортів гороху закінчили вегетацію і вступили в фазу біологічної стиглості, яка буде продовжуватись 7-10 діб, залежно від погодних умов. Забур’янені та посіви з неодночасним дозріванням рослин бажано обробити десикантами на основі гліфосату або диквату.

Посіви cередньостиглих і пізніх сортів гороху закінчили утворення бобів та продовжується налив насіння і дозрівання. В цей період шкодочинними є попелиця (ЕПШ не більше 2 колоній на м2), вогнівки і тому при перевищенні ЕПШ на посівах слід застосувати інсектициди регламентовані Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні. Крім того, горох може уражатися такими хворобами, як аскохітоз, іржа та сіра гниль і це особливо актуально після дощів, тому при перших ознаках хвороби посіви слід захистити фунгіцидами, а також провести позакореневе підживлення азотними добривами для збільшення вмісту білка та маси насіння.

Соя.Посіви середньо та ранньостиглих сортів даної культури перебувають в фазі бутонізації – початку цвітіння, ранньостиглих – в фазі цвітіння, а посіви скоростиглих сортів знаходяться в фазі утворення бобів. Фаза бутонізації та початку утворення бобів у сої – це час проведення позакореневих підживлень. Для цього слід застосувати суміш карбаміду (4-6 кг/га) та мікродобрив, що підвищить інтенсивність проходження фотосинтезу, стійкість до несприятливих погодних та ґрунтових умов. Позакореневе застосування елементів живлення знижує фітотоксичну дію гербіцидів, запобігає фізіологічним змінам, які викликані дефіцитом окремих елементів живлення (хлорози, некрози та ін.), підвищує засвоєння біогенних елементів з ґрунту та активізує діяльність кореневої системи.

В даний період в посівах сої відмічено заселення попелицею (ЕПШ не більше 2 колоній на м2) і тому при перевищенні ЕПШ на посівах слід застосувати інсектициди регламентовані Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні. Підвищення денної температури до 30-320С, а зниження нічної до 12-140С може привести до ураження листової поверхні борошнистою росою, переноспорозом, іржою, антракнозом і тому слід захистити рослини від вище зазначених хвороб шляхом обробки посівів фунгіцидами, які найбільш ефективні саме проти певного визначеного патогену.

Гречка. Рослини гречки знаходяться на початку фенологічної  фази цвітіння-плодоутворення.

Гречка належить до рослин, які запилюються виключно перехресно, при чому основна роль у запиленні належить бджолам. Робоча бджола дуже працездатна. Встановлено, що вона за день може зробити до 30-40 вильотів і відвідати до 4000 квіток. Щоб зібрати 1 кг меду, вона мусить відвідати до 1 мільйона квіток. Щоб допомогти бджолам у зборі меду, а разом з цим забезпечити більше їх відвідування і краще запилення квіток, пасіки необхідно наближати до посівів гречки з розрахунку не менше, як 2-3 бджолосім’ї  на гектар посіву гречки. Це забезпечить збільшення збору меду, а також буде сприяти і підвищенню врожаю зерна гречки.

Стан посівів гречки на даний період задовільний.

Просо. Рослини проса знаходяться в фенологічній фазі – виходу в трубку. Для знищення бур’янів у посівах проса поряд з агротехнічними заходами застосовують гербіциди, обприскування якими доцільно проводити в період кущення – початку виходу в трубку. Слід враховувати те, що бур’яни найбільш чутливі до гербіцидів у ранніх фазах розвитку. Оптимальна температура для внесення гербіцидів 17-22 оС.

На дуже забур’янених посівах проса доцільно проводити дворазову обробку їх гербіцидами. Перше на початку кущення препаратом Пік з нормою внесення 0,015 – 0,020 г/га,  а друге в фазу повного кущення – виходу в трубку препаратом Пріма з нормою внесення 0,4-0,6 л/га. Стан посівів проса на даний період задовільний.

Овочівництво

Червень – період активного догляду за посівами овочевих рослин, який багато в чому визначає рівень та якість майбутнього врожаю. Період вегетації овочевих до кінця травня з високими температурами і мінімальною кількістю опадів (практично повна відсутність продуктивних опадів з початку польових робіт) був досить не сприятливим  для більшості овочевих культур. Рослини були пригнічені, ослаблені, значно відставали в рості. Дощі, що пройшли в кінці третьої декади травня та на початку червня на зміну посушливому періоду безумовно покращили стан посівів всіх овочевих і, особливо, волого-вимогливих рослин (коренеплідні, капусти, огірок та цибуля). Разом з тим помірні температури і вологість повітря в денні години, значні роси при зниженні температури до +10 ˚С…+13 ˚С  в нічні створюють сприятливі умови для розвитку хвороб ослаблених в попередній період рослин овочевих. Ближчим часом слід очікувати спалаху захворювання рослин грибковими хворобами: фітофтора – на картоплі та рослинах помідорів, пероноспороз на цибулі та огірках. В зв’язку з цим, доцільно провести  лікувально – профілактичний обробіток вказаних посівів дозволеними фунгіцидами. Зазвичай при обробітку посівів картоплі застосовують фунгіциди (Ридоміл, Ридоміл голд, Цілитель, Татту та ін.). Помідори слід обробити розчинами Купроксату – 80 г на 10 л, бордоської рідини та препаратами нового покоління (Татту, Акробат МЦ + Танос, Квадріс і інші). На огірках добрі результати забезпечує застосування препаратів Альто (15-20 г на 10 л води), бордоської рідини (1%),  хлорокису міді (40 г на 10 л води). Спостерігаються ознаки захворювання пероноспорозом цибулі з сіянки, тому посіви її слід обробити одним із фунгіцидів (Ридоміл голд,бордоська рідина, хлор окис міді та ін.) . Слід також обстежити посіви цибулі на ураженість рослин цибулевим трипсом, скритнохоботником та іншими шкідниками і при потребі провести боротьбу з ними (враховуючи значне поширення їх вже з першої декади травня).

Попередні роки були сприятливі для розмноження, поширення та перезимівлі шкідників сільськогосподарських рослин. Спостерігається пошкодження овочевих хрестоцвітими блішками, довгоносиком. Особливо зростає їх активність в сонячні, теплі дні. Тому важливим є постійна увага посівам овочевих і при необхідності обробіток рослин дозволеними препаратами (на присадибних і дачних ділянках використовують препарати групи синтетичних піретроїдів – фастак, децис, карате чи шерпа, проти жуків довгоносика і колорадського використовують актару чи ін.). При цьому вкрай необхідно дотримуватись строків очікування (період від обробітку рослин до збирання врожаю).

На рослинах всіх видів капусти, баштанних рослин та огірка відмічені випадки заселення рослин, а ближчим часом, слід очікувати зростання кількості попелиці, колонії якої за високих денних температур швидко розвиватимуться. Зливові дощі останнього періоду зумовили ущільнення ґрунту,утворення кірки та посилення росту бур’янів і нової хвилі їх сходів. В зв’язку з цим вкрай необхідно провести рихлення міжрядь овочевих та видалення бур’янів в рядах чи смугах,що сприятиме поліпшенню повітряного режиму ґрунту, створенню мульчуючого шару, збереженню вологи ґрунту, та поліпшенню умов для росту вирощуваних рослин.

 ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

ПІВНІЧНОГО СХОДУ НААН УКРАЇНИ

ПРОПОНУЄ ВИСОКОЯКІСНЕ НАСІННЯ КРАЩИХ ДЛЯ УКРАЇНИ

СОРТІВ ОЗИМИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН

  1

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                                               М.Г. Собко

 

Залишити відповідь