ІНФОРМАЦІЯ з моніторингу погодних умов та стану рослин озимих культур на 15.04.2021 р. в північно-східній частині України

Новини

   За період з 08.04 по 15.04 відбувається поступове наростання середньодобових температур. Так, з 8 по 10 квітня середньодобові температури повітря становили 3,3-8,30С, проте в нічні часи спостерігались заморозки до 1-30С нижче нуля. З 11 квітня середньодобова температура повітря вдень становила 11,3-14,30С, а вночі 5-90С. Температура грунту на глибині 5 см становить 9-130С. На глибині 40 см за тиждень що минув грунт прогрівся від 4,90С до 60С. За І декаду квітня випало 12,5 мм опадів при середній багаторічній нормі 13, проте в березні опадів було лише 1 мм при багаторічній нормі 38 мм.

   На сьогоднішній день більшість господарств закінчили підживлення озимих культур. Озимі зернові повністю відновили ростові процеси і більшість посівів знаходяться у фазі кущіння. Ті площі, на яких рослини ввійшли в зиму у фазі шилець та 2-3 листки перебувають у фазі початку кущення (фото 1).

1504

Фото 1. Рослини озимої пшениці пізніх строків сівби станом на 14.04.2021 року.

   Враховуючи специфіку погодних умов осені 2020 року, в Інституті сільського господарства Північного Сходу встановлено, що за оптимальних строків сівби озимої пшениці висіяної 15-25 вересня і навіть до 10 жовтня та після добрих попередників відмічено найкращий стан посівів: рослини знаходяться у фазі кущення, мають 2-3 стебла.

    За сприятливих погодних умов рекомендується завершити підживлення на тих площах, де ще його не було проведено у найкоротші строки, готуватись до позакореневого підживлення та обробки гербіцидами.

    Вибір гербіциду залежить, в першу чергу, від видів бур’янів на кожному конкретному полі. Але за ситуації, коли відбувається повільне наростання температур, перевагу слід надавати гербіцидам з відносно широким спектром дії на бур’яни і тим препаратам, які ефективно діють за відносно низьких температур повітря (вище +5°С). Це в основному препарати з групи сульфуронів, які, крім знищення бур’янів за відносно низьких температур повітря, відзначаються певною ґрунтовою дією, захищаючи посіви озимої пшениці від вторинного забур’янення в період інтенсивного випадання опадів у червні, коли боротьба з бур’янами за допомогою гербіцидів практично неможлива.

   В області продожується посівна кампанія ярих зернових колосових культур та гороху. В деяких господарствах починають сівбу соняшнику. У весняний період на посів відведено мало часу. Основною метою в даний період є провести всі належні агротехнічні заходи вчасно для збереження грунтової вологи та забезпечити оптимальні умови для проростання ярих культур.

        Заступник директора з наукової роботи 

        Інституту сільського господарства

        Північного Сходу НААН                                                                                 М.Г. Собко