ІНФОРМАЦІЯ
моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 13.10.2016 року
Метеорологія
Перша декада жовтня закінчилися із середньодобовою температурою повітря 10,4 ºС. Опадів випало 51,3 мм. Максимальна температура повітря в денні години була 21,0 ºС (.10). Мінімальна – знижувалась в повітрі до 7,0 ºС(7.10), а на поверхні ґрунту до 3,0 ºС (7.10). Вітер переважав південно-східний 1-4 м/с. Відносна вологість повітря знижувалась до 74%. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 11,9 ºС і 12,1 ºС. На початок другої декади жовтня спостерігатиметься зниження температурного режиму, невелика хмарність з проясненнями.
Рослинництво
Озимі зернові. Станом на 13.10 підготовлено під сівбу озимих культур 204,7 тис. га, тобто 90% від запланованої площі. Посіяно 183 тис. га озимої пшениці або 85% від запланованого, а озимого жита 7,2 тис. га або 93%.
На початок другої декади жовтня запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту становлять 165-167мм і залежать від культури, попередника, системи обробітку грунту (таблиця 1) і цілком, оцінюються як добрі. У шарі 0-20 см запаси продуктивної вологи становлять 41-42 мм.
Таблиця 1 – Запаси продуктивної вологи у ґрунті, мм
Культури | Шар грунту, см | ||
0-20 | 0-50 | 0-100 | |
Непарові попередники | 41-42 | 97-100 | 165-167 |
Станом на 13.10.2016 р. на посівах озимих ранніх строків сівби (1 вересня) рослини знаходяться у фазі чотирьох-п’яти листків, при цьому у більшості рослин проходить процес кущення, але, у той же час посіви дещо зріджені. У рослин висіяних 10 вересня – фаза розвитку три-чотири листки. За сівби 20 вересня рослини мають два-три листки. За сівби 1 жовтня рослини знаходяться у фазі «шильця».
У той же час, слід звернути увагу на те, що на посівах озимих зернових колосових культур відмічається поступове заселення рослин шкідниками та попелицями зокрема. Слід пам’ятати, що попелиця є основним переносчиком збудників вірусних захворювань рослин. Попелиця висмоктує з рослин сок, що призводить до скручування та деформації листків. Дорослі особини попелиці досить рухливі, у деяких є крила. Зазвичай вони селяться цілими колоніями на кінцях молодих пагонів і на нижніх сторонах листків. Від виділень цієї комахи листки стають липкими, на них із часом з’являється темно-сірий наліт. Питання наявності шкідників у посівах зернових колосових культур слід тримати на контролі.
Овочеві рослини. Жовтень – період завершення збирання врожаю більшості овочевих рослин та підготовки до збирання овочевих пізньостиглих – коренеплідні, пізня білоголова капуста.
Літній період 2016 року мав певні особливості для вегетації овочевих рослин. Часті дощі в червні – липні зумовили формування кореневої системи овочевих у верхніх шарах ґрунту, ущільнення його, що в подальшому погіршило ріст та розвиток рослин, формування врожаю. Особливо негативний цей вплив відмічено на рослинах буряка столового, а на окремих площах і капусти пізньостиглої.
В даний час городники масово збирають врожай коренеплідних овочевих. Зазвичай врожай коренеплодів для зберігання збирають при зниженні середньодобових температур до +4…+60 С, але до заморозків, тому що підмерзлі коренеплоди втрачають якість і погано зберігаються.
При збиранні у вологу погоду коренеплоди при вибиранні їх із ґрунту без очищення повинні «обвітритись» протягом кількох годин, після чого від них краще відділяється земля, вони менше травмуються при обрізанні листків і мають кращий товарний вигляд.
Збирання врожаю капусти пізньостиглої для тривалого зберігання проводять при значному зниженні середньодобових температур – зазвичай в середині – кінці жовтня. Для кращого збереження головок їх зрізують з 3-4 покривними зеленими листками і на 2-3 доби залишають для часткового підсихання в полі. Закладають капусту на зберігання в спеціальне сховище чи кагат. Головки капусти, зібрані навіть при знижених позитивних температурах і закладені на зберігання, в початковий період в масі мають температуру в межах +8…+10ºС, інтенсивно випаровують вологу, дихають і виділяють тепло. Відносну вологість повітря в сховищі підтримують на рівні 90-95%, температуру повітря +1…+2ºС. За таких умов знижується інтенсивність дихання і випаровування вологи, сповільнюється розвиток грибкових і бактеріальних хвороб.
Постійний режим температури та вологості повітря підтримують регулюванням приточно-витяжної вентиляції, а в спеціалізованих сховищах –примусовим вентилюванням сховища. За температури понад 20 С і недостатній вентиляції сховища головки капусти сильно пошкоджуються хворобами, розтріскуються і проростають вже на початку вересня – в середині зими.
В другій половині жовтня заорюють в грунт зелену масу сидератів (якщо їх вирощували). На ділянках, де вже проведено зяблеву оранку проводять культивацію поверхні поля з одночасним боронуванням для знищення сходів бур’янів і вирівнювання поверхні поля. Останню культивацію (перед замерзанням грунту) проводять без борін для створення дрідногребнистої поверхні поля, що частково сприятиме кращому затриманню снігу в зимовий період, весною такий грунт менше запливає і швидше дозріває, що , в ряді випадків, дозволяє провести посів овочевих рослин ранніх строків сівби (зелені, цибуля з насіння, морква та інші) в найбільш оптимальні строки, обмежившись лише ранньовесняним боронуванням грунту важкими боронами.