ІНФОРМАЦІЯ
моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області
з 22.01.2015 по 29.01.2015 року
Метеорологія
Сім днів третьої декади січня мали перемінний температурний режим, були прохолодні та з опадами. Середньодобова температура повітря за ці дні склала – 3,3 оС. Опадів випало 20,2 мм. Максимальна температура повітря підіймалась 4,0 оС (27.01), а на поверхні ґрунту 1 оС (27.01). Мінімальна температура повітря знижувалась до – 10 оС (25.01), а на поверхні ґрунту до – 9 оС (25.01). Мінімальна відносна вологість знижувалась до 69%. Вітер переважав південно- східний 5,5 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 2,1 оС і 0,0 оС. До кінця декади збережеться перемінний температурний режим, хмарність, можливі опади.
Рослинництво
Запаси вологи та глибина промерзання ґрунту. Глибина промерзання ґрунту на середину січня становила в межах 20 – 30 см. Висота снігового покриву складає -28-30 см. Протягом останнього тижня спостерігалась нестійка погода із значними коливаннями температури повітря з відлигою. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту дещо підвищилися порівняно з минулими спостереженнями (таблиця 1).
Таблиця 1
Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту, мм
Розвиток рослин. За даними Інституту сільського господарства Північного Сходу фізіологічний стан рослин озимої пшениці, висіяної до 20 вересня добрий та задовільний. Фази розвитку рослин при цьому – кущення та початок кущення. Слабкий стан посівів характеризується фазою двох листків та «шильця». Як правило такі посіви були виконані в пізні строки. Подальший стан рослин, особливо слабких та зріджених, у вирішальній мірі буде залежати від погодних умов, у першу чергу від кількості опадів та температурного режиму.
Вміст цукрів. Запаси водорозчинних цукрів в вузлах кущіння рослин озимої пшениці за ранніх та оптимальних строків сівби складають в середньому 23,1 – 24,2 %. В цілому відбулось зниження вмісту цукрів для всіх сортів. Більш високою морозо – та зимостійкістю відзначається сорт Подолянка, у вузлах кущіння якого залишається близько 25 % цукрів на суху речовину.
У рослин озимого ячменю сорту Тутанхамон запас цукрів у вузлі кущення менший, а саме при сівби 20.09 він складає – 20,4%, а мінімальна – при сівби 1.10-19,3% (таблиця 2).
Життєздатність рослин. Висока, загиблих практично немає (таблиця 3).
Таблиця 2
Динаміка вмісту цукрів у рослин озимих культур у регіоні діяльності
Інституту сільського господарства Північного Сходу станом на 25.01.2014 року, %
Таблиця 3
Життєздатність озимих зернових рослин
Овочівництво
Кінець січня – початок лютого період масового висіву в посівні ящики, горщечки чи в ґрунт теплиць та парників насіння ранньої і цвітної капусти ранніх томатів та селери для отримання якісної розсади і наступного вирощування дійсно ранньої продукції цих рослин.
Кращими сортами ранньої капусти для умов Лісостепу України є Димерська 7, Іюнська 3200, Дитмаршер фрюер, Мушкетер F1, Розістер F1, Дитмарська найраніша; цвітної – Мовір 74, Гарантія, Фрюента, Рапід, Робер, Сніжна куля; селери – Яблучна, Іванко, Апія, Магдебургська ринкова, Голь.
Для отримання якісної розсади чи не найважливішим є належна підготовка грунтосуміші, яка в своєму складі повинна мати перегній, дернову землю, торф, при потребі пісок чи інші розрихлювачі.
Спосіб вирощування розсади. Розсаду ранньої капусти вирощують касетним способом. Для цього використовують пластикові касети з різною кількістю комірок (54, 77, 96, 160). Кожна комірка має конусоподібну форму: ця особливість сприяє закручуванню кореневої системи в малому об’ємі і доброму приживанню рослин після висаджування з мінімальним їх травмуванням. При вирощуванні розсади ранніх сортів капусти потрібно дотримуватися щільності не більше 250–350 рослин на 1 м2, а для пізніх — 300–400.
Ґрунтовий субстрат. Досить часто для заповнення касет використовують універсальний торфоцеолітовий субстрат. Його готують на основі найкращих природних матеріалів — торфу, перліту, цеоліту — і заправляють елементами живлення. Такий субстрат забезпечує: – сприятливий водно-повітряний режим; – збалансований фізико-хімічний склад; – зниження (завдяки іонообмінним і сорбційним властивостям цеоліту)загрози передозування добрив, особливо азоту, рівномірне регулюванняживлення рослин;- зменшення вимивання та покращання використання елементів живлення; – поліпшення розвитку корисної мікрофлори грунту та зниження ймовірностігрибкових хвороб. Касети встановлюють на рівну поверхню (найкраще використовувати столи: так зручніше доглядати за розсадою та підтримувати температурний режим), заповнюють субстратом і зволожують.
Висівання та догляд за розсадою. Підготовлене насіння висівають на глибину 1,5–2 см (по одній насінині вкомірку), присипають субстратом, зволожують і накривають плівкою чиагроволокном для підтримання належної вологості під час проростання.
Заступник директора з наукової роботи
ІСГ Північного Сходу НААН М. Г. Собко