ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 27.11.2014 по 04.11.2014 року

Метеорологія

Шість днів початку третьої декади були прохолодні. Середньодобова температура повітря за ці дні складала мінус 5,0 ˚С. Мінімальна температура повітря знижувалась до 13,0 ˚С (22.11), а на поверхні ґрунту – до мінус  11  ˚С (26.11). Мінімальна відносна вологість повітря  знижувалась до 90%. Вітер переважав східний 3/4 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см за цей період складала мінус 1,3 ˚С та +1,8 ˚С. До кінця декади буде холодно, хмарно і можливий сніг.

Рослинництво

Озимі зернові колосові. За результатами спостережень і аналізу рослин науковцями Інституту сільського господарства Північного Сходу станом на 27 листопада 2014 року близько 70,9 відсотка площ озимих культур знаходяться в задовільному стані, 29,1 відсотків площ мають слабкі та зріджені сходи, де останні знаходяться в фазі «шилець» (1 листок) і на близько 3 відсотків площ сходи не отримані.

На час припинення вегетації рослини ранніх строків сівби знаходяться в фазі початку кущення (рис.1), а при сівбі 20 вересня – в фазі 2-3 листків.  Озима пшениця посіяна 1 жовтня має фазу розвитку 1-2 листки. На посівах озимої пшениці висіяна 10 жовтня з’явились сходи, а  пізніше останнього строку не мають повноцінних сходів (рис.2).

За нашими спостереженнями, рослини озимих культур залежно від строків сівби та дати отримання сходів у період сходи-припинення вегетації набрали суму ефективних температур від 135,2 ºС до 59,4 ºС. В той же час цей показник за період сівба-припинення вегетації становив 623,6-187,4 ºС. Із середини першої декади листопада середньодобові температури були вище 5 ºС, що сприяло повільній вегетації рослин озимих культур (рис.3).

1 2

Рис.1. Рослини озимої пшениці висіяні 1-10 вересня

3

Рис.2. Рослини озимої пшениці висіяні після 10 жовтня

4

Рис.3. Повільна вегетація рослин озимих культур (25.11.2014 р.)

Проведений лабораторний аналіз дозволив встановити вміст цукрів у вузлах кущення пшениці, а саме станом на 24. 11. 2014 року мінімальна кількість цукрів при пізніх строках сівби (1.10) у сортів: Подолянка – 20,06%, Ювіляр Миронівський – 21,84%, Розкішна – 19,56%, Ластівка Одеська – 18,88%, а максимальна – при ранніх строках сівби (1.09) у сорту Подолянка – 25,68%, Ювіляр Миронівський – 24,24%, Розкішна – 24,38%, Ластівка Одеська 24,73%, (таблиця 1).

Таблиця 2

Вміст цукрів у рослин озимих культур у регіоні діяльності

Інституту сільського господарства Північного Сходу станом на 24.11.2014 р., %

табл

У рослин озимого ячменю сорту Тутанхамон запас цукрів у вузлі кущення ще менший – при сівбі 20.09 максимальна кількість складає 16,02%, а мінімальна при сівбі 1.10 і – 15,61%. Запаси цукрів у рослин озимої пшениці та озимого ячменю на час припинення вегетації є недостатніми і значно меншими за біологічну норму.

Овочівництво

Третя  декада листопада –  період коли  повністю  завершено  збирання врожаю овочевих в тому числі і  рослин пізньостиглої групи – столових коренеплодів, капусти пізньостиглої. Осінь 2014 року в цьому відношенні  мала певні особливості – зливові дощі в третій декаді вересня та дощі в жовтні сприяли насиченню коренеплодів (буряка столового, моркви) надлишком вологи, що при збиранні врожаю зумовило підвищене їх травмування, подовження «лікувального» періоду та можливе збільшення втрат при зберіганні.

Закладено капусту на зберігання в спеціальні сховища,  кагати чи пристосовані приміщення. Головки капусти, зібрані навіть при знижених позитивних температурах і закладені на зберігання, в початковий період в масі мають температуру в межах +8…+10 °С, інтенсивно випаровують вологу, дихають і виділяють тепло. Відносну вологість повітря в сховищі підтримують на рівні 90-95%, температуру повітря  +1…+2 °С. За таких умов знижується інтенсивність дихання і випаровування вологи, сповільнюється розвиток грибних і бактеріальних хвороб. Постійний режим температури та вологості повітря потрібно  підтримувати  регулюванням приточно-витяжної вентиляції, а в спеціалізованих сховищах – примусовим вентилюванням сховища. За температури понад 2 °С і недостатній вентиляції сховища головки капусти сильно пошкоджуються хворобами, розтріскуються і проростають вже на початку – в середині зими.

На окремих (невеликих) площах плантації цих культур потрапили в понижені температури третьої декади жовтня, що зумовило пошкодження коренеплодів та головок капусти внаслідок дії на них мінусових температур. Врожай з таких площ не придатний для тривалого зберігання і має бути використаний відразу ж після збирання (якщо не загинув взагалі).

Слід проаналізувати прорахунки в вирощуванні овочевих в сезон 2014 року та розробити заходи по поліпшенню стану галузі в 2015 році, передбачивши напрями і шляхи цього поліпшення (елементи технології, сортовий склад, організаційні заходи).

     Заступник директора з наукової роботи

     ІСГ Північного Сходу НААН                                                             М. Г. Собко

Залишити відповідь