ІНФОРМАЦІЯ моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 10.11.2016 року

Новини

ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 10.11.2016 року

 Метеорологія

   На кінець першої декади листопада місяця спостерігалося підвищення температурного режиму. Середньодобова температура повітря становила 4,4 0С. Опадів випало 16,7 мм. В денні години максимальна температура повітря піднімалась до 15,0 0С(07.11). Мінімальна знижувалась до 0,00С в повітрі та до мінус 2 0С на поверхні грунту. Вітер переважав  північно – східний  3-3м/с. Відносна вологість знижувалась до 80%. Середня температура грунту на глибині 5 і 40 смстановила 4,1 0С і 4,4 0С. До кінця декади спостерігатиметься хмарна погода, можливі опади.

Рослинництво

    Озимі зернові. За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА  станом на 9 листопада  посіяно озимих зернових на зерно 199,11 тис. га, або 92% від запланованої площі сівби, із них озимої пшениці 190,89 тис. га, або 92% від запланованого, озимого жита 7,54 тис. га, або 98%, озимого ячменю 0,69 тис. га, або 93% від запланованого.

Станом на 10.11.2016 р. на посівах озимих ранніх строків сівби (1 вересня) рослини  мають чотирьох-п’яти листків і перебувають у фазі кущення, при цьому їх висота становить 16-18 см. У рослин висіяних 10 вересня – фаза розвитку початок кущення і їх висота складає 14-16 см. За сівби 20 вересня рослини мають до трьох листків, їх висота становить 13-15 см. За сівби 1 жовтня рослини знаходяться у фазі «шильця». За більш пізніх строків сівби повноцінних сходів не отримано.

Результати досліджень Інституту сільського господарства Північного Сходу свідчать, що посіви пізніх строків сівби та не достатньо розвинених, а значить і з рослинами початку кущення, або 3-4 листків на час припинення осінньої вегетації формують врожай на 25-30% менший.

Слід відмітити, що метеорологічне припинення вегетації рослин або перехід середньодобової температири повітря через +5 0С в бік зниження відбулось 13 жовтня. На час припинення вегетації запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту становили 135-145 мм і  залежали від культури, попередника, системи обробітку грунту і цілком, оцінювались як хороші. У шарі 0-20 см запаси продуктивної вологи становили  30-32 мм.

Мінімальний  вміст цукрів у вузлах кущення пшениці озимої, на час припинення вегетації (13 жовтня) становить 17,2 – 18,7%.

Найбільший вміст цукрів  при сівбі 1.09 у сорту Подолянка 23,6% та за сівби 10 вересня у сорту Пилипівка 23,5%.  У рослин озимого ячменю запас цукрів у вузлі кущення при сівбі 10.09 становить  18,8%. Отже, запаси цукрів у рослин озимої пшениці та озимого ячменю є недостатніми і значно меншими за біологічну норму на даний період.

Станом на 9 листопада 2016 року за умов плюсової температури відбувається повільна вегетація озимих зернових культур. За останній тиждень орний шар грунту поповнився запасами вологи за рахунок опадів у вигляді дощу.

Таблиця 1. – Вміст цукрів у вузлах кущення рослин озимої пшениці залежно від строків сівби на  Сходу на час припинення вегетації, 2016 р., %

Культура, сорт

Строки сівби
1.0910.09
озима пшеницяПодолянка23,622,3
Оберіг Миронівський17,617,2
Статна18,718,6
Пилипівка22,623,5
Краєвид21,3
озимий ячміньТутанхамон

18,8

   Загальновідомо, що для доброї перезимівлі пшениці озимої рослини перед входом у зиму повинні пройти 2-й етап органогенезу, сформували по 2-3, а сильнокущисті сорти 3-4 стебла і загартуватися. Для цього необхідно 50-55 днів осінньої вегетації та (залежно від сорту) не менше 580ºС активного тепла (сума активної температури вище 5°С) за умови достатнього вологозабезпечення. За таких умов формуються найстійкіші до несприятливих умов перезимівлі рослини озимих колосових культур.

     На полях інколи можна зустріти посіви уражені фузаріозними кореневими гнилями. Ця ситуація, в основному, пов’язана із неякісним протруюванням насіння, або не проведенням останнього взагалі.

Слід проводити постійні спостереження на посівах озимини за наявністю мишовидних гризунів, щоб до утворення снігового покриву провести боротьбу з ними, визначити ефективність застосованого засобу і при необхідності повторити затруєння колоній. Економічний поріг шкідливості складає 2-3 колонії на 1 гектар.

 Овочівництво

  Середина листопада в овочівництві – період підведення підсумків року, що завершується підготовка до наступного сезону та контроль режиму зберігання овочевих закладених для споживання в зимово – весняний період.

   Відносну вологість повітря в сховищі де зберігається капуста білоголова  підтримують на рівні 90-95%, температуру повітря  +1…+2 °С. За таких умов знижується інтенсивність дихання і випаровування вологи, сповільнюється розвиток грибних і бактеріальних хвороб. Постійний режим температури та вологості повітря потрібно  підтримувати  регулюванням приточно-витяжної вентиляції, а в спеціалізованих сховищах – примусовим вентилюванням сховища. За температури понад 2 °С і недостатній вентиляції сховища головки капусти сильно пошкоджуються хворобами, розтріскуються і проростають вже на початку – в середині зими. Аналогічний режим зберігання і коренеплідних овочевих.

   На окремих (невеликих) площах плантації цих культур потрапили в понижені температури третьої декади жовтня, що зумовило пошкодження коренеплодів та головок капусти внаслідок дії на них мінусових температур. Врожай з таких площ не придатний для тривалого зберігання і має бути використаний відразу ж після збирання (якщо не загинув взагалі).

 Цибулю продовольчу доцільніше зберігати за температури 0-2 ˚С і вологості повітря 75-80 % насипом(висота повинна бути не більше 20 см) або в корзинах чи овочевих сітках для покращення доступу повітря і попередження проростання чи загнивання, в ящиках, контейнерах (по 200-300 кг),у засіках з активним вентилюванням, висота 1,0- 2,5 м. Одним із головних правил вдалого зберігання є періодичний огляд продукції, видалення гнилих чи хворих овочів.

  Слід проаналізувати прорахунки в вирощуванні овочевих в сезон 2016 року та розробити заходи по поліпшенню стану галузі в 2017 році, передбачивши напрями і шляхи цього поліпшення (елементи технології,сортовий склад, організаційні заходи).