ІНФОРМАЦІЯ
по стану рослин в зоні діяльності Інституту сільського
господарства Північного Сходу НААН
на 25 червня 2025 року
Останні дні другої декади червня середньодобова температура повітря трималася на рівні 17,70С. Вдень температура коливалася в межах 17,70С-250С, вночі ˗ 100С-150С. Опадів не було. На початку третьої декади спостерігалася хмарна погода з проясненнями та незначними опадами. Середньодобова температура повітря становила 15,6 0С. Опадів випало 9 мм. Денна температура повітря трималася в межах 180С-220С, на поверхні ґрунту 230С-360С. Вночі було прохолодно. Вітер переважав південно-західний 3-4 м/с. Відносна вологість повітря знижувалася до 83%. Середня температура ґрунту на глибині 5 см та 40 см становила 12,2 і 18,2 0С відповідно. На кінець місяця прогнозується хмарна погода з проясненнями, опадами та літньою температурою в межах багаторічних показників.
Озимі зернові. Посіви озимих культур перебувають у доброму стані. У озимих зернових триває фаза наливу зернівки. В залежності від строку сівби рослини проходять період від ранньої до пізньої молочної стиглості, що за всесвітньою шкалою фаз росту і розвитку рослин відповідає (ВВСН 73-77). Більш інтенсивно цей процес відбувається у рослин ранніх і оптимальних строків сівби. Період наливу триває в середньому 8-10 днів.
Фаза наливу зерна – це період заселення посівів шкідниками, які пошкоджують колос. На сьогоднішній день на посівах озимини відмічено наявність таких шкідників як п’явиця, хлібні трипси, хлібний жук, що створює небезпеку їх інтенсивного розмноження та значної шкодочинності. Необхідно застосувати інсектициди, в першу чергу на насінницьких посівах. Найвища концентрація фітофагів наразі спостерігатися по краях полів. У найближчий період вони дуже швидко розселятимуться по всьому масиву.
Необхідно контролювати розповсюдження септоріозу, переноспорозу та фузаріозу колоса. Обробка проти даних збудників хвороб залишається актуальною і є доцільною. Даний захід дозволить зменшити накопичення мікотоксинів у заражених зернівках. Доцільно застосовувати фунгіциди в рекомендованих дозах і особливо на насінницьких посівах. З метою контролю їх доцільно застосовувати інноваційні двокомпонентні фунгіциди, які мають високу ефективність проти фузаріозу і септоріозу колоса, а також хвороб листя (септоріоз, види іржі, темно-бура плямистість).
Розвиток сажкових хвороб під час колосіння буде можливим у сприйнятливих, загущених посівах. Ефективне оздоровлення рослин досягається шляхом обприскування високопродуктивних посівів під час формування зернівки фунгіцидами. Повна стиглість зерна пшениці озимої очікується 18-20 липня.
На насінницьких посівах слід проводити сортову та видову прополки.
Ярі зернові. На більшості площ посіяних в ранні і оптимальні строки у рослин ячменю ярого, пшениці ярої та вівса триває фаза колосіння. Основним на сьогодні на посівах даних культур є спостереження за наявністю шкідників та хвороб. Занепокоєння може викликати фітосанітарний стан посівів, що обумовлюється погодними умовами, тому посіви ярих необхідно своєчасно обробляти фунгіцидами та інсектицидами. Зараз на посівах ярих культур ураження посівів хворобами не відмічено більше ніж економічний поріг шкодочинності.
Соя. На більшості площ у третій декаді червня рослини сої знаходяться у фазі бутонізації – початку цвітіння. До цієї фази відбувається активне формування кореневої системи та нарощується надземна маса рослин. В період бутонізації – початку цвітіння застосування гербіцидів проти дводольних бур’янів не рекомендоване. Проти однорічних злакових бур’янів не пізніше до початку цвітіння слід застосовувати гербіциди на основі однієї із діючих речовин: хізалофоп-п-етил, флуазифоп-п-бутил, клетодиму, імазетапіру, імазамоксу та ін., які включено до «Переліку…».
Посіви на яких рослини відчувають недостатнє живлення потрібно обробити мікродобривами, що підвищить інтенсивність фотосинтезу, стійкість до несприятливих погодних та ґрунтових умов, зніме фітотоксичну дію гербіцидів. Запобігає фізіологічним хворобам, які викликані дефіцитом окремих елементів живлення (хлорози, некрози та ін.). Завдяки цьому буде активізовано утворення та функціонування бульбочок, а також забезпечено збільшення кількості квіток, бобів і насінин у кожному бобі.
Горох. Рослини гороху закінчили формування бобів, у них продовжується налив зернівки і дозрівання нижніх бобів. В цей період шкодочинною є попелиця (ЕПШ не більше 2 колоній на м2), і тому при перевищенні ЕПШ на посівах слід застосувати інсектициди регламентовані Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні. Крім того, горох може уражатися такими хворобами, як аскохітоз, іржа та сіра гниль і це особливо актуально після дощів, тому при перших ознаках хвороби посіви слід захистити фунгіцидами, типу Захисник Екстра (0,3-0,45 л/га),Феномен (2-2,5 кг/га), Аканто Плюс (0,75-1,0 л/га) та інші, які включено до «Переліку…».
Соняшник. Посіви соняшнику (висіяні в оптимальні терміни) знаходяться на початку фази бутонізації. Спостерігається затримка із розвитком та нормативними термінами початку цвітіння на 7-10 днів. Знижені добові температури травня та перших декад червня зумовили ризик поширення хвороб, але за умови збереження показників температури на рівні 3 декади червня очікується стабілізація фітосанітарного стану посівів.
Планові заходи догляду за посівами включають обробку фунгіцидами системної дії, комплексними мікродобривами, контроль розвитку і поширення попелиці.
Загалом динаміка та рівень вегетативного розвитку рослин (та очікуваний рівень урожайності) на рівні минулого 2024 року
Гречка. В області, в основному, знаходиться у фазі цвітіння. Значна кількість опадів позитивно вплинула на ріст і розвиток рослин гречки. Порівняно невисока температура у ранковий період сприяє інтенсивному запиленню рослин гречки комахами.
Формування повноцінного врожаю гречки як перехреснозапильної ентомофільної культури відбувається при достатній кількості бджіл. При можливості для забезпечення бджолозапилення гречки перед початком цвітіння слід підвезти пасіку з розрахунку 2-3 бджолосім’ї на гектар посіву.
Коноплі. На переважній кількості площ в області коноплі перебувають у фазі бутонізації. Ha насіннєвих посівах рекомендуємо розпочати внутрішньовидові прополки для видалення рослин плосконі з посівів.
Опади, що випали на останню декаду сприяють інтенсивному росту рослин і видовженню стебел.
Заступник директора з наукової роботи Микола СОБКО