ІНФОРМАЦІЯ моніторингу стану та розвитку сільськогосподарських рослин в Сумському регіоні станом на 02.07.2020 року

Новини

 Метеорологія

      На кінець червня місяця середньодобова температура повітря становила 24,2 0С. Максимальна досягала позначки 33,0 0С (27.06), а мінімальна 14,00С (26.06). На поверхні ґрунту середньодобова температура була 28 0С. Максимальна піднімалась до позначки 65 0С (25.06), мінімальна до позначки 12 0С (26.06). Мінімальна відносна вологість за цей період знижувалась до 84 %. Вітер переважав східний 2-2,5 м/с. Опадів випало 12 мм. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 27,2 0С і 22,1 0С. Липень місяць почався без опадів, з сонячною та теплою погодою.

Рослинництво

     Озимі зернові колосові. У рослин озимої пшениці та озимого ячменю ранніх та оптимальних строків сівби наступила фаза воскової стиглості.

      Фаза наливу зерна – це період заселення посівів шкідниками, які пошкоджують колос. На посівах озимини відмічено наявність шкідників: злакова попелиця, трипси, хлібний жук. При наявності їх в кількості, що перевищують ЕПШ (п’явиці 7-8, а жуків 8-10 особин на 1м²) застосувати хімічні засоби – інсектициди в першу чергу на насінницьких посівах.

   Часті опади у травні значно ускладнили фітосанітарний стан в посівах зернових колосових культур. Значного розповсюдження у посівах набув септоріоз, навіть за використання фунгіцидного захисту. На багатьох сортах не стійких до цієї хвороби є уражені прапорцеві листки, що значно знижує продуктивність рослин. На нестійких сортах також значного розповсюдження в умовах цього року набув фузаріоз колосу.

   Густота стояння озимих колосових рослин в середньому становить 360-450 рослин для більшості сортів. Кількість колосків у колосі за ранніх та оптимальних строків сівби озимої пшениці визначена на рівні 14-16 шт. В середньому в колосі налічується 35-40 зерен.

  Слід приділити значну увагу збиральній техніці. Підготувати зерноочисні машини та складські приміщення для доробки та зберігання зерна.

   Ярі зернові колосові.  На даний час ярі колосові знаходяться у фазі молочної стиглості. На посівах ярих культур відмічено ураження посівів хворобами (особливо пшениці ярої і ячменю) та шкідниками, тому важливим є використання фунгіцидів та інсектицидів відповідного спектру дії. На насінницьких посівах слід завершувати сортову та видову прополки.

   Соя. Боротьбу проти злакових видів бур’янів у посівах сої проводять незалежно від фази її розвитку, але зазвичай до 5-7 трійчастого листка, тобто до початку цвітіння. Рекомендовано застосовувати препарати на основі діючих речовин: хізалофоп-n-етилу, клетодиму, флуазифоп-n-бутилу, імазетапіру, імазамоксу.

   Оптимальними умовами для обприскування посівів страховими гербіцидами є температура близько +18-22ºС. При більш високій температурі (+25ºС і більше) або більш низькій (до +15ºС) їх дія послаблюється, а при температурі від +5 до +8ºС майже повністю припиняється.

   Гречка. Стан посівів гречки на даний період в регіоні задовільний. Рослини знаходяться у фенологічній фазі – цвітіння. Біологія цвітіння у гречки є найскладнішим і найвідповідальнішим періодом. Цвітіння триває в середньому 25 діб у ранньостиглих  сортів і до 40 діб у пізньостиглих. В цей час інтенсивно ростуть стебла та листки. Тому синтезовані рослинами в процесі фотосинтезу пластичні речовини використовуються як для росту вегетативних органів так і генеративних. В зв’язку з цим нестача поживних речовин обумовлює недорозвиненість і відмирання великої кількості квіток. Окрема квітка живе один день. Тому озерненість гречки від загальної кількості квіток не перевищує 10-15%. Цим визначається висока залежність урожайності гречки від факторів середовища, особливо критичний період вегетації – формування генеративних органів, цвітіння і плодоутворення. Для хорошого бджоло запилення температура повітря повинна бути 20-25С°, вологість повітря не нижче 60%. В таких умовах рослини гречки найкраще виділяють нектар. Необхідно підвозити пасіку до посівів з розрахунку не менше, як 2-3 бджолосім’ї на гектар посіву гречки, що забезпечує збільшення врожаю даної культури. Така кількість бджолосімей є достатньою, якщо під час цвітіння тривалий час утримуються сприятливі погодні умови.

    Просо. Стан посівів проса задовільний, рослини знаходяться у фенологічній фазі вихід в трубку. Через 40-45 днів після з’явлення сходів відбувається викидання волотей, а через 2-4 дні – цвітіння.  Просо являється самозапильною культурою, запилення квітки проходить власним пилком. Цвітіння починається на верхівках волотей.

          Заступник директора з наукової

         роботи ІСГ Північного Сходу НААН                                                            М.Г. Собко