ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 24.04 по 01.05.2014 року

 Метеорологія

Третя пентада квітня місяця була з перемінним температурним режимом. Середньодобова температура повітря складає 15,9°С, при багаторічній 6,4°С.  Опадів випало 4,8 мм, при нормі 13 мм. Максимальна температура повітря піднімалась до 25°С (19.04), а на поверхні ґрунту до 33°С (23.04). Мінімальна знижувалась в повітрі до 5°С (22.04), а на поверхні ґрунту до 3°С (18.04). Вітер за цей час був перемінний зі швидкістю 2-7 м/с. Мінімальна відносна вологість знижувалась до 29 %. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 13,4°С і 10°С.

Кінець місяця квітня прогнозується бути помірно теплим з невеликим дощем.        

Рослинництво

Ріпак озимий. Рослини озимого ріпаку знаходяться в фазі стеблування– бутонізації. Як і передбачалось проходження цих фаз, з наростанням тепла, є інтенсивним і на окремих рослинах почали розкриватись квітки. В цей період значної шкоди завдає ріпаковий квіткоїд, який пошкоджує пиляки, що призводить до значного недобору врожаю насіння. Необхідно слідкувати за його чисельністю і при перевищенні 7-8 особин на м2 провести інсектицидну обробку. Крім того, в даний період значної шкоди може завдати хрестоцвіті блішки, ріпаковий пильщик, тому потрібно слідкувати за їх наявністю і при перевищенні ЕПШ провести інсектицидну обробку препаратами включеними до «Переліку…».

Соя. На даний період, температура на глибині 10 см по рівню термічного режиму грунту становить більше 100С. Це дає підстави до проведення сівби сої сортів середньоранньої та ранньостиглої груп. Враховуючи фітопатологічний стан посівного матеріалу, насіння повинно бути протруєним та інокульоване азот фіксуючими бактеріями. Глибина загортання насіння не повинна перевищувати 4-5 см. Слід надавати перевагу, при сівбі сортів середньоранньої групи, ширині міжрядь від 19 до 45 см і дотримуватись рекомендованої норми висіву.

Горох. В посівах гороху з’явились сходи в повній мірі і проходження фаз росту та розвитку з підвищенням температури прискорюється. Доцільно підготуватись до захисту даної польової культури від бур’янів і шкідників. При появі бур’янів, особливо дводольних, які представляють більшу шкодочинність слід застосовувати гербіциди типу Агрітокс, в.р. (0,5 л/га), Базагран, в.р. (2-3 л/га). На даний час, в посівах гороху зустрічаються окремі шкідники, такі як бульбочковий або люцерновий довгоносики та інші. Тому доцільним буде обробка посівів гороху інсектицидами включеними до «Переліку…», при перевищенні ЕПШ.

Гречка. Сівба у кращі агротехнічні строки – одна з перших умов одержання високого врожаю гречки. Висівати її потрібно у такі строки, щоб минула небезпека приморозків, а час цвітіння і формування плодів не збігався з періодом максимальних температур.

Оптимальні строки сівби гречки визначають на основі багаторічних метеорологічних даних, результатів досліджень і практики вирощування цієї культури у відповідних агрокліматичних районах з урахуванням біологічних особливостей використовуваних сортів.

За багаторічними даними Управління гідрометслужби України, найвища добова температура повітря в зоні Полісся звичайно припадає на кінець липня – початок серпня, а в Лісостепу – на другу половину липня – початок серпня. Найбільша кількість опадів відмічається переважно в І-ІІ декадах липня.

Щоб урожай зерна формувався до настання періоду високих температур при випаданні оптимальної кількості опадів, середньостиглі сорти гречки (тривалість періоду посівів – початок достигання 50-55 днів) слід висівати в поліських районах у ІІ-ІІІ декаді травня, в лісостепових – наприкінці квітня – першій половині травня.

Просо. Темпи проростання, своєчасність та дружність сходів проса визначається тепловим режимом ґрунту і його водозабезпеченістю на час сівби та після неї. Сприятливе поєднання умов зволоження та температурного режиму для проростання насіння та укорінення рослин створюється при прогріванні ґрунту на глибині 10 см до 12-14ОС в районах Лісостепу та Полісся припадає на початок першої та другої декади травня.

Сівба проса в більш ранні строки призводить до затримання сходів і їх зрідження, а також до забур’яненості посівів, особливо коли не застосовують ґрунтових гербіцидів.

При сівбі проса в пізніші строки від оптимальних, збільшуються витрати вологи у верхньому шарі ґрунту, погіршуються умови для появи сходів і утворення вторинної кореневої системи.

Овочівництво

Погодні умови весни поточного року зумовили початок проведення весняних польових робіт в строки на 10 – 15 діб раніше середньобагаторічних. Значна частина площ овочевих рослин ранніх строків висіву (цибуля з насіння, морква,редис, петрушка, щавель та ін.) було засіяно в кінці березня. Значне зниження температур затримує з’явлення сходів. Станом на 24 квітня (через 20 – 30 діб після сівби) відмічено появу сходів редиса, цибулі з насіння; моркви, кропу, петрушки, щавлю – переддень появи сходів; насіння буряка столового в стані з’явлення «носиків» – 5 -10 мм. В той же час достатня кількість вологи зумовлює активне проростання насіння бур’янів  (фаза «білої ниточки») – сходів, що дозволяє провести досходове боронування легкими боронами для їх знищення (впоперек чи по діагоналі до напрямку рядків при швидкості руху агрегату 2,5 – 3,5 км/год). При потеплінні останніх днів відмічено масову появу шкідників хрестоцвітих рослин (блішки), що вимагає пильної уваги посівам редиса, капусти в розсадниках та безрозсадного вирощування, де сходи можуть бути значно пошкоджені чи знищені за кілька годин, а також і висадженій розсаді ранньої і цвітної капусти.

В третій декадіквітня продовжується догляд за розсадою та підготовка до висаджування ранньої і цвітної капусти, надранніх іранніх помідорів, насіння яких було висіяно в ґрунт в попередній період.

Розсаду томатів краще вирощувати при помірному водопостачанні,провітрюванні теплиць і вологості повітря 65-70%. Якщо в період підготовки ґрунту для вирощування розсади він був заправлений добривами внедостатній кількості, то поливи розсади суміщають з двома-трьомапідживленнями повним мінеральним добривом. Припершому підживленні (у фазі 2-3 справжніх листочків) дають на квадратний метр: 5 гаміачної селітри, 45 гсуперфосфату і 15 г сірчанокислого калію, при другій – дози добривзбільшують в 2 рази. Якщо виникає загроза переростання розсади, особливопри загущенні її посівів, то з удобрення виключають аміачну селітру, а дозусуперфосфату збільшують до 40-60 г, а сірчанокислого калію до 60-80 г на  (розведених в 10 л води). Цією ж кількістю фосфорних та калійних добривз додаванням 10 г аміачної селітри проводять підживлення розсади за 1-2 днідо вибирання її з метою підвищення стійкості до несприятливих умов в період пересаджування.

Розсаду перцю і баклажана поливають при зниженні вологості ґрунту до 60-65% польової вологоємності – в період від появи сходів до передпосадкового загартування рослин. При вирощуванні розсади перцю і баклажанів дозу аміачної селітри при підживленні збільшують до 20-30 г, суперфосфату дають 40-80 г і сірчанокислого калію 15-20 г на 1,0-1,5 м2. В інших питаннях умови схожі з вирощуванням розсади томатів.

Для підвищення стійкості розсади до хвороб застосовують опудрювання поверхні ґрунту в теплицях, парниках, посівних ящиках чи касетах деревним попелом, меленою або колоїдною сіркою. Поливи слід проводити через ситечко з дрібним розпилом зазвичай в першій половині дня водою (краще талою чи річковою з температурою +20…+27°С залежно від вирощуваної культури за вимогливістю до тепла). Ні в якому випадку не допускати застою води на поверхні ґрунту (не перезволожувати).

Для профілактики пошкодження рослин чорною ніжкою чи кореневими гнилями особливо при вирощуванні розсади в кімнатних умовах рослини 1-2 рази поливають слабким розчином калію марганцевокислого (3- 5 г на 10 л води) та регулярно провітрюють приміщення, де її вирощують. Досить часто (особливо при «витягуванні» розсади) після підживлень чи поливів рослини підсипають сухим торфом з додаванням невеликої кількості попілу або ґрунтовою сумішшю для розсади з попелом. При появі ознак хвороби (чорна ніжка, гнилі) поливи слід припинити, а місця захворювання опудрити деревним попелом до якого додати меленої сірки.

Попередження ураження розсади всіх овочевих рослин кореневими і стебловими гнилями при вирощуванні розсади в теплицях чи парниках забезпечує використання препаратів: Арцерид – 0,03% розчин, Купроксат, Превікур – полив рослин при появі сходів – 15 мл на 10 л води – 2-4 л на 10 м2 і повторно через 18-25 діб.

Останнім часом знаходить поширення використання препарату системної дії Превікур енерджі, який забезпечує і профілактичну дію завдякивластивостям імуностимулятора (підвищує стійкість рослин до хвороб). Для захисту посівів розсади томату, баклажана, перцю, огірка і кавуна від кореневих гнилей його використовують двічі – після висіву насіння і повторно – через 8-10 діб з нормою витрати 3 мл препарату на 2 л води на 1 м2 (при вирощуванні розсади перцю при другій обробці дозу препарату збільшують до 6 мл на 2 л води на 1 м2). Використовують препарат і проти переноспорозу огірка в закритому і відкритому ґрунті з розрахунку 25 мл на 5 л води на 100 м2 (дві обробки з інтервалом 10-12 діб), а також грядок баклажана, перцю і кавуна проти кореневих гнилей.

Передпосадкове загартування розсади. Цьому питанню слід приділити особливу увагу. Загартування розсади ранньої і цвітної капусти починають за 14-16 днів до висаджування в поле  – висаджують її вже тепер. Як правило, в перші 3-5 днів збільшують вентиляцію теплиць, знижують в них температуру. Після цього за 10 днів до висаджування розсади ранньої капусти, коли немає заморозків, знімають накриття теплиць на 30% або повністю.

За 8-10 днів до висаджування розсади рослини підживлюють повним мінеральнимдобривом зі збільшеними дозами фосфорно-калійних: 20 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 60 г сірчанокислого калію, розведених в 10 л води на .

 

 

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                               М.Г. Собко

Залишити відповідь