ІНФОРМАЦІЯ
моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області
з 05.06.2014 по 12.06.2014 року
Метеорологія
Третя декада травня місяця закінчилася теплою погодою з помірними опадами. Середньодобова температура повітря за три дні склала 19,5 ˚С при багаторічній 16,8 ˚С. Опадів випало 37,6 мм при нормі 24 мм. Максимальна температура в повітрі піднімалась до 27,0 ˚С(31.05),а на поверхні ґрунту до 40 ˚С(30.05). Мінімальна знижувалась в повітрі до 15,5 ˚С(29,31.05),а на поверхні ґрунту до 11 ˚С(29,30.05). Вітер за цей час переважав східний 5-6м/с. Мінімальна відносна вологість знижувалась до 54%. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 22,3 ˚С і 20,1 ˚С. Перша декада червня почалася з невеликих опадів10,9 мм та з середньодобовою температурою 20,6 ˚С. Максимальна температура повітря піднімалась до 28,0 ˚С(04.06),а на поверхні ґрунту до35 ˚С(02.06). Мінімальна знижувалась до 15,0 ˚С(01.06)в повітрі до 10 ˚С(1,3.06)на поверхні ґрунту. Температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 20,6 ˚С і 19,3 ˚С. До кінця декади буде тепла погода,можлива гроза.
Рослинництво
Озима пшениця. Рослини пшениці озимої знаходяться у фазікінець цвітіння – початку наливу зерна. Середня кількість колосків у колосі 16-18 шт, що за умови стеблостою не менше ніж 600 шт/м2 та маси 1000 зерен 35-40 г дає надію на отримання високого врожаю. Але на жаль погодні умови минулого тижня спричинили часткове вилягання посівів. Це негативно може позначитися на наливі зерна і втрат потенційної урожайності. Такі явища слід врахувати при розробці стратегії і тактики жнив, оскільки збирання полеглих хлібів буде пов’язано з додатковими затратами як робочого часу, так і паливно-мастильних матеріалів.
Слід вести спостереження за розвитком хвороб, бо через перезволоження ґрунту, особливо в загущених посівах створилися умови для прояву,крім борошнистої роси та септоріозу листя і септоріозу колосу,ще і фузаріозу колосу. Також на посівах озимини відмічено наявність шкідників: злакова попелиця, тріпси. Вибір препаратів проводять відповідно спектру їхньої фунгіцидної та інсектицидної дії. Основна мета – захистити прапорцевий листок, який формує 60-70 % усіх вуглеводів, що транспортуються в колос. Незахищений прапорцевий листок відмирає, коли хворобою охоплено 20 % його площі.
Ярі зернові колосові.На даний час ярі колосові (ячмінь, овес, яра пшениця) знаходяться у фазі виходу в трубку – колосіння.
На посівах ярих культур відмічено ураження посівів хворобами (особливо пшениці ярої) та шкідниками, тому зараз саме час використання фунгіцидів та інсектицидів відповідного спектру дії.
Горох. Рослини даної культури на більшості площ знаходяться в фазі наливу зерна,тому необхідно провести підживлення азотними добривами (карбамід, КАС), мікродобривами. В дану фазу особливо при підвищених температурах шкодочинними є попелиці, трипси. Тому при перевищенні ЕПШ даними шкідниками на посівах слід застосувати інсектициди разом з прилипачем (фосфорорганічної групи або перитроїди). В зв’язку з короткочасними опадами слід очікувати розвиток та розповсюдження хвороб (іржа, переноспороз …) на посівах гороху. При прояві перших симптомів слід проводити фунгіцидні обробки посівів препаратами, які включеними до «Переліку…».
Соя. Посіви сої третьої декади квітня перебувають у фазі початку бутонізації. При прояві перших симптомів хвороб слід проводити фунгіцидні обробки посівів препаратами, які включеними до «Переліку…». При недостатньому живленні рослин сої потрібно застосовувати регулятори росту рослин, мікродобрива. В цей час особливо при підвищених температурах шкодочинними є попелиці і тому при перевищенні ЕПШ даними шкідниками на посівах слід застосувати інсектициди разом з прилепачем (фосфорорганічної групи або перитроїди).
Ріпак озимий. На посівах ріпаку озимого відмічається фаза наливання насіння. В цей період значної шкоди можуть завдати попелиці, що призводить до значного недобору врожаю насіння. Потрібно слідкувати за їх наявністю і при перевищенні ЕПШ провести інсектицидну обробку препаратами включеними до «Переліку…».
Крім того в даний період доцільне позакореневе підживлення азотними добривами, що буде сприяти підвищенню продуктивності.
Гречка. При строці сівби (ІІІ декада квітня) рослини знаходяться на початку фази цвітіння. Рослини гречки при сівби в І декаді травня знаходяться в фазі бутонізації.
Гречка належить до рослин, які запилюються виключно перехресно, при чому основна роль у запиленні належить бджолам. Необхідно підвозити пасіку до посівів з розрахунку не менше, як 2-3 бджолосім’ї на гектар посіву гречки, це забезпечить збільшення врожаю зерна гречки.
Стан посівів гречки на даний період задовільний.
Просо. При сівбі І декаді травня рослини знаходяться в фенологічній фазі кущення. Для знищення бур’янів у посівах проса поряд з агротехнічними заходами застосовують гербіциди, обприскування якими доцільно проводити в період кущення – початок виходу в трубку. Слід враховувати те, що бур’яни найбільш чутливі до гербіцидів у ранніх фазах розвитку. Оптимальна температура для внесення гербіцидів 17-22 оС.
На дуже забур’янених посівах проса доцільно проводити дворазову обробку їх гербіцидами. Перше на початку кущення препаратом Пік з нормою внесення 0,015 – 0,020 г/га, а друге в фазу повного кущення – виходу в трубку препаратом Пріма з нормою внесення 0,4-0,6 л/га. Стан посівів проса на даний період задовільний.
Овочівництво
Червень – період активного догляду за посівами овочевих рослин, який багато в чому визначає рівень та якість майбутнього врожаю. Попередній період вегетації з високими температурами і мінімальною кількістю опадів (практично повна відсутність продуктивних опадів з початку польових робіт) був досить не сприятливим для більшості овочевих культур. Рослини були пригнічені, ослаблені, значно відставали в рості. Дощі, що пройшли в третій декаді травня та на початку червня на зміну посушливому періоду безумовно покращили стан посівів всіх овочевих і, особливо, волого-вимогливих рослин (коренеплідні, капусти, огірок та цибуля). Разом з тим висока температура і вологість повітря в денні години, значні роси в нічні створюють сприятливі умови для розвитку хвороб ослаблених в попередній період рослин овочевих. Ближчим часом слід очікувати спалаху захворювання рослин грибковими хворобами: фітофтора – на картоплі та рослинах помідорів, пероноспороз на цибулі та огірках. В зв’язку з цим, доцільно провести лікувально – профілактичний обробіток вказаних посівів дозволеними фунгіцидами. Зазвичай при обробітку посівів картоплі застосовують фунгіциди (Ридоміл, Ридоміл голд, Татту та ін.). Помідори слід обробити розчинами Купроксату – 80 г на 10 л, бордоської рідини та препаратами нового покоління (Татту, Акробат МЦ + Танос, Квадріс і інші). На огірках добрі результати забезпечує застосування препаратів Альто (15-20 г на 10 л води), бордоської рідини (1%), хлорокису міді (40 г на 10 л води). Спостерігаються ознаки захворювання пероносопорозом цибулі з сіянки, тому посіви її слід обробити одним із фунгіцидів (Ридоміл голд,бордоська рідина, хлор окис міді та ін.) . Слід також обстежити посіви цибулі на ураженість рослин цибулевим трипсом, скритнохоботником та іншими шкідниками і при потребі провести боротьбу з ними (враховуючи значне поширення їх вже з першої декади травня).
Попередні роки були сприятливі для розмноження, поширення та перезимівлі шкідників сільськогосподарських рослин. Спостерігається пошкодження овочевих хрестоцвітими блішками, довгоносиком. Особливо зростає їх активність в сонячні, теплі дні. Тому важливим є постійна увага посівам овочевих і при необхідності обробіток рослин дозволеними препаратами (на присадибних і дачних ділянках використовують препарати групи синтетичних піретроїдів – фастак, децис, карате чи шерпа, проти жуків довгоносика і колорадського використовують актару чи ін.). При цьому вкрай необхідно дотримуватись строків очікування (період від обробітку рослин до збирання врожаю).
На рослинах всіх видів капусти, баштанних рослин та огірка, ближчим часом, слід очікувати зростання кількості попелиці, колонії якої за високих денних температур швидко розвиватимуться. Зливові дощі останнього періоду зумовили ущільнення ґрунту,утворення кірки та посилення росту бур’янів і нової хвилі їх сходів. В зв’язку з цим вкрай необхідно провести рихлення міжрядь овочевих та видалення бур’янів в рядах чи смугах.
Заступник директора з наукової роботи
ІСГ Північного Сходу НААН М.Г. Собко