ІНФОРМАЦІЯ
моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області
з 28.08.2014 по 04.09.2014 року
Метеорологія
Чотири дні кінця третьої декади серпня місяця закінчилися з середньодобовою температурою повітря 16,2 ˚С, опадів випало 14,0мм. Максимальна температура повітря за ці дні піднімалась до 22,5 ˚С(30.08), на поверхні ґрунту до 24 ˚С(29.08). Мінімальна знижувалась відповідно в повітрі до 8,0 ˚С(30.08), а на поверхні ґрунту до 7 ˚С(30.08). Мінімальна відносна вологість повітря знижувалась до 70%. Вітер переважав західний 4-5 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 17,5 ˚С і 17,6 ˚С. Початок першої декади вересня почався з середньодобовою температурою 20,2 ˚С без опадів. Максимальна температура повітря підіймалась до 28,0 ˚С (02.09), а на поверхні ґрунту до 45 ˚С (01-03.09). Мінімальна температура знижувалась до 9,0 ˚С(01.09) в повітрі , а на поверхні ґрунту до 6 ˚С (02.-03.09). Мінімальна відносна вологість повітря знижувалась до 78% (01.09). Середня температура ґрунту на глибині5 і 40 см становила 21,4 ˚С і 17,4 ˚С.
Рослинництво
Озимі зернові колосові. Зараз гостро стоїть питання підготовки до сівби озимини. Перш за все слід приділити увагу підготовці грунту, насіння, внесенню добрив та самому процесу сівби.
В умовах, що склалися занепокоєння викликає вміст продуктивної вологи в ґрунті, тому при підготовці ґрунту слід це враховувати. Глибокий як полицевий, так і безполицевий обробіток є неефективним через можливість вигортання на поверхню брил та погіршення структури посівного шару. Перевагу слід надавати поверхневому та мілкому обробітку ґрунту на глибину до 12 см, переважно дисковими знаряддями з обов`язковим прикочуванням. Коток повинен бути кільчасто-шпоровий чи кільчасто-зубовий, який подрібнюватиме крупні грудки, зменшуючи загальну поверхню випаровування вологи з ґрунту.
Вже зараз слід придбати сорти озимих для сівби під урожай 2015 року. При виборі сортів необхідно враховувати ґрунтово-кліматичні умови зони вирощування. Рекомендовані сорти пшениці озимої для вирощування в зоні північно-східного Лісостепу: Розкішна, Відрада, Поліська 90, Волошкова, Антонівка, Бунчук, Подолянка, Сонечко, Пилипівка, Гордовита, Статна, Ластівка одеська, Наталка, Ювіляр Миронівський. Рекомендовані сорти жита озимого: Синтетик 38, Інтенсивне 99.
Сівбу слід проводити лише сортовим та попередньо протруєним насінням. Підбір препаратів для протруєння насіння необхідно проводити з урахуванням не тільки їх ціни, а і ефективності проти комплексу патогенів. Для ефективності та запобігання резистентності необхідно проводити зміну протруювачів у господарстві через 2-3 роки. Зменшення норми витрати щодо рекомендованої призводить до зниження ефективності протруєння, а проти окремих патогенів зводить її нанівець.
Озима пшениця дуже вибаглива до умов живлення. Це пояснюється тим, що її коренева система характеризується невисокою здатністю засвоювати поживні речовини з важкорозчинних сполук у ґрунті. Під основний обробіток ґрунту доцільно внести фосфорно-калійні або комбіновані добрива для створення умов формування у рослин озимої пшениці доброї морозо- та зимостійкості. Норми та співвідношення елементів живлення залежать від типу ґрунту, його зволоження та попередника. У разі розміщення озимої пшениці після чорного пару, конюшини та люцерни фосфорні й калійні добрива вносять під основний обробіток ґрунту, а азотні — в підживлення. Після кукурудзи на силос та інших непарових попередників в основне удобрення вносять азот, фосфор i калій. В таблиці 1 наведені рекомендовані норми внесення мінеральних добрив для господарств, розташованих в зоні Лісостепу.
Таблиця 1
Рекомендовані норми внесення мінеральних добрив
Ґрунт | Норми добрив, кг/га | Примітки | ||
N | Р2О5 | К2О | ||
Лісостеп | ||||
Сірий лісовий | 40 | 80 | 80 | Після багаторічних трав норми азоту зменшують на 30-40 кг/га, після чистого пару – на 40 кг/га, норми калію – на 20 кг/гаПісля кукурудзи норми азоту збільшують на 20-30 кг/га |
Темно-сірий лісовий, чорнозем опідзолений | 40 | 70 | 70 | |
Чорнозем вилугуваний | 30 | 70 | 60 | |
Чорнозем глибокий | 30 | 60 | 40 |
На початок вересня поточного року в посівному шарі ґрунту практично відсутня продуктивна волога. В зв’язку з такими екстремальними умовами проводити сівбу в ранні строки не рекомендується, так як насіння, яке тривалий час знаходиться в ґрунті частково втрачає життєздатність. Навіть після випадання опадів сходи з’являються зрідженими. Виходячи з цього, посів озимих культур необхідно провести з 15 вересня до 1-5 жовтня в сухий ґрунт (за відсутності опадів). При цьому необхідно збільшити норму висіву на 10%, а глибину заробки насіння зменшити до 3-4 см з обов’язковим прикочуванням. Норми висіву в значній мірі визначаються особливостями сортів, попередником, строком сівби, якістю і строком обробітку ґрунту та наявностю вологи в ньому. В основу розрахунків норм висіву повинна покладатися необхідність одержання густоти сходів не менше 400 шт./м2
Озимий ріпак. Закінчились оптимальні строки сівби для даної культури, але ряд зарубіжних фірм пропонують низку гібридів, які можна висівати до 10 вересня так, як вони відзначаються інтенсивним розвитком рослин на початкових фазах росту при задовільних запасах продуктивної вологи в орному шарі ґрунту (0-20 см), що становить 21-30 мм.
На посівах оптимальних строків сівби (20-25 серпня) в зв’язку з відсутністю продуктивної вологи в ґрунті сходів ще не отримано.
Фаза проростання – початок сходів буде тривати дещо довше із-за нерівномірності випадання опадів або їх відсутності, що знизить ефективність дії протруйників слід уважно слідкувати за появою і розвитком хрестоцвітної блішки, особливо в жарку погоду, і при перевищенні ЕПШ (4-5 жуків на 1 м2) негайно застосовувати інсектициди дозволені до використання з групи пірітроїдів або фосфорорганічних препаратів.
Соя. На сьогоднішній день сорти сої скоростиглих та ранньостиглих груп придатні до збирання (Лененда, Александрид, Діона, Галі, Денні). Рослини середньостиглих сортів сої знаходяться в фазі господарської стиглості. На площах з середньою та високою забур’яненістю слід провести десикацію препаратами з групи декватів, що зменшить втрати при збиранні та прискорить процес дозрівання. Обмолот насіння сої слід проводити при вологості насіння не вище 16% прямим комбайнуванням.
Овочівництво
Погодні умови літнього періоду поточного року були не досить сприятливі для отримання високого врожаю овочевих рослин про вирощуванні їх без зрошення (із-за високих температур і посушливих умов через недостатню кількість опадів).
На початок вересня в більшості районів області рослини овочевих пізньої групи особливо капусти при вирощуванні без зрошення значно відставали від середньо багаторічних показників в темпах накопичення врожаю. В цей час рослини капусти білоголової пізньостиглої на більшості плантацій формують головки на 60-65 %, інші ж мають лише розетку листків, які не завжди закривають грунт в міжряддях. Рослини буряка столового частково (на 30-35 %) втратили листковий апарат, хоча за рахунок активного росту в літній період очікувана врожайність на рівні багаторічних показників. Дощі,що пройшли в окремих районах області 27 -29 серпня можуть частково покращити стан рослин(коренеплідні,капусти) хоча повністю не компенсують недобір врожаю в зв’язку з посушливим періодом серпня.
При підготовці площ під овочеві 2015 року слід приділити належну увагу очищенню їх від бур’янів (півпаровий обробіток),слідкувати за станом сидеральних рослин (на площах, де вони висіяні в післяжнивний період в якості основного удобрення овочевих).
Зазвичай при розміщенні сидеральних посівів з використанням зернових, зернобобових попередників на кожну тонну поживних решток, що залишаються на полі (подрібненої соломи і кореневих) додають 10 кг азоту аміачної селітри, яку змішують з необхідною кількістю насіння сидеральних рослин і висівають з послідуючим прикочуванням. На городніх і присадибних ділянках сидеральні рослини висівають після збирання врожаю ранніх овочевих чи картоплі. Для кращого розвитку сидеральних рослин на кожну сотку додають 1-1,5 кг аміачної селітри чи 2-3 кг нітроамофоски, які змішують з 150 г насіння редьки олійної + 100 г гірчиці білої або 150 г ріпаку та 100 г редьки олійної. Добриво і насіння заробляють в ґрунт граблями чи боронками. Заробка в ґрунт зеленої маси сидератів в середині-кінці жовтня в значній мірі пом’якшує втрату органічної речовини ґрунту, сприяє зменшенню кількості патогенних організмів, на 15-25% підвищує в наступному році врожайність вирощуваних рослин.
ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
ПІВНІЧНОГО СХОДУ НААН УКРАЇНИ
ПРОПОНУЄ ВИСОКОЯКІСНЕ НАСІННЯ КРАЩИХ ДЛЯ УКРАЇНИ
СОРТІВ ОЗИМИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН
Дослідна станція луб’яних культур
Інститут сільського господарства Північного Сходу НААН
Державне підприємство ДГ
Інститут сільського господарства Північного сходу НААН
Заступник директора з наукової роботи
ІСГ Північного Сходу НААН М.Г. Собко