ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 23.10.2014 по 30.10.2014 року

Метеорологія

Кінець другої декади жовтня місяця закінчився з помірним зниженням температури як вдень так і  вночі. Середньодобова температура повітря за ці дні  склала 6,0 ˚С, при багаторічній 7,3 ˚С. Опадів випало 20,9 мм, при багаторічній нормі 12 мм. Максимальна температура повітря  в денні години піднімалась до 13,0 ˚С (16, 21, 22.10), а на поверхні ґрунту до 16 ˚С (21.10). Мінімальна  відповідно  знижувалась в повітрі до мінус 4,0 ˚С (19.10), а на поверхні  ґрунту  до мінус 6 ˚С (19.10). Вітер переважав північно – східний 8 -10 м/с. Мінімальна відносна вологість знижувалась до 60 % . Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 7,0 ˚С і 8,8 ˚С. Третя декада почалася без опадів. На початку і до кінця декади прогнозується зниження температурного режиму, триватимуть поривчасті вітри, спостерігатиметься хмарність, опадів не передбачається.

Рослинництво

Озимі зернові колосові. На території Сумської області завершена посівна кампанія озимих колосових культур. За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА станом на 23 жовтня в області посіяно озимої пшениці 219,9 тис. га, це 116,0 % від  запланованої площі, озимого ячменю 1,7 тис. га, тобто 179,0 %, озимого жита 8,6 тис. га, 70,0 % від  запланованої площі. Всього по області посіяно озимих колосових культур 230,2 тис. га, що становить 105 % від запланованої площі.

Стан посівів озимих культур у регіоні діяльності Інституту сільського господарства Північного Сходу наведений у таблиці 1.

Таблиця 1. – Стан посівів озимих культур у регіоні діяльності Інституту сільського господарства Північного Сходу

 мон

 Пшениця озима висіяна 1 вересня має висоту 12-15 см, проходить фазу розвитку кущення, 20 вересня 6-7 см, проходить фазу розвитку. 2 листки, а ячмінь озимий має висоту 7-8 см, проходить фазу розвитку 2 листки. Рослини пшениці озимої сівби 1 жовтня мають висоту 5-7 см, і перебувають у фазі розвитку 1-2 листки, а ячмінь озимий 5-7 см. Посіви знаходяться в задовільному стані.

Озимий ріпак. Озимий ріпак в сільськогосподарських підприємствах області висіяний на площі близько 20 тисяч гектар. Розпочата сівба була в оптимальні строки і продовжувалась майже до кінця вересня. Продовжений термін сівби зумовлений був низькими запасами ґрунтової вологи в орному та посівному горизонтах і відсутністю ефективних атмосферних опадів. Безумовно такі метеорологічні умови не дозволили отримати повноцінні сходи. На більшості площ останні з’явились в перших числах вересня, подекуди не залежно від стану сівби. Частина площ під озимим ріпаком є зрідженою за густотою рослин.

Розвиток останніх станом 23 листопада є недостатнім, так як рослини сформували здебільшого 2-4 справжніх листочки. Енергія росту і розвитку рослин низька. Такі обставини не гарантують формування 6-8 листків в розетці на час припинення осінньої вегетації (за багаторічними даними – 26 жовтня).

 Овочівництво

Третя декада жовтня – період завершення  збирання врожаю овочевих рослин пізньостиглої групи – столових коренеплодів, капусти пізньостиглої. Осінь 2014 року в цьому відношенні  має певні особливості – зливові дощі в третій декаді вересня та дощі в жовтні  зумовили насичення коренеплодів (буряка столового, моркви) надлишком вологи, що при збиранні врожаю зумовлює підвищене їх травмування, подовження «лікувального» періоду та можливе збільшення втрат при зберіганні. Зазвичай врожай коренеплодів для зберігання збирають при зниженні середньодобових температур до +4…+6°С, але до  стійких приморозків тому, що підмерзлі коренеплоди втрачають якість і погано зберігаються. При збиранні у вологу погоду, коренеплоди при вибиранні їх з ґрунту без очищення повинні «обвітритись» протягом кількох годин, після чого від них краще відділяється земля, вони менше травмуються при обрізанні листків і мають кращий товарний вигляд. Після очищення коренеплоди збирають в сітки, ящики чи контейнери і закладають на постійне місце зберігання. Можливе зберігання (особливо буряка столового) в засіках чи кагатах з дотриманням правил зберігання: температури, вологості повітря (при потребі вентилюючи приміщення чи масу продукції).

Збирання врожаю капусти пізньостиглої для тривалого зберігання проводять при значному зниженні середньодобових температур – зазвичай в другій половині – кінці жовтня. Для кращого збереження головок їх зрізують з 3-4 покривними зеленими листками і на 2-3 доби залишають для часткового підсихання в полі. Закладають капусту на зберігання в спеціальне сховище чи кагати. Головки капусти, зібрані навіть при знижених позитивних температурах і закладені на зберігання, в початковий період в масі мають температуру в межах +8…+10 °С, інтенсивно випаровують вологу, дихають і виділяють тепло. Відносну вологість повітря в сховищі підтримують на рівні 90-95%, температуру повітря  +1…+2 °С. За таких умов знижується інтенсивність дихання і випаровування вологи, сповільнюється розвиток грибкових і бактеріальних хвороб. Постійний режим температури та вологості повітря підтримують регулюванням приточно-витяжної вентиляції, а в спеціалізованих сховищах – примусовим вентилюванням сховища. За температури понад 2 °С і недостатній вентиляції сховища головки капусти сильно пошкоджуються хворобами, розтріскуються і проростають вже на початку – в середині зими.

В другій половині жовтня заорюють в ґрунт зелену масу сидератів (якщо їх вирощували). На ділянках, де вже проведено зяблеву оранку проводять культивацію поверхні поля з одночасним боронуванням для знищення сходів бур’янів і вирівнювання поверхні поля. Останню культивацію (перед замерзанням ґрунту) проводять без борін для створення дрібногребнистої поверхні поля, що частково сприятиме кращому затриманню снігу в зимовий період, весною такий ґрунт менше запливає і швидше дозріває, що, в ряді випадків, дозволяє провести посів овочевих рослин  ранніх строків сівби (зеленні, цибуля з насіння, морква та інші) у ранні – найбільш оптимальні строки, обмежившись лише ранньовесняним боронуванням ґрунту важкими боронами.

 

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                                               М.Г. Собко

 

Залишити відповідь