ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 18.12.2014 по 25.12.2014 року

Метеорологія

Друга декада грудня почалася з підвищення температурного режиму. Середньодобова температура повітря склала за цей період +10оС, що на 3,1оС більше за багаторічний показник. Опадів випало 10,0 мм при нормі 17 мм. Максимальна температура повітря піднімалась в денні години до 5,0оС (17.12). Мінімальна знижувалась в повітрі до -2оС (13.12), а на поверхні ґрунту до -4оС (13.12). Вітер переважав південний 5,5 м/с. Мінімальна відносна вологість знижувалась до 66%. Середня температура ґрунту на глибині 5 та 40 см становила – 0,5оС і +0,2оС. До кінця декади спостерігатиметься хмарність з проясненнями, збережеться підвищений температурний режим, можливі невеликі опади.

Рослинництво

Озимі зернові колосові. За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА та Інституту сільського господарства Північного Сходу фізіологічний стан рослин озимої пшениці добрий та задовільний. Фази розвитку рослин при цьому – кущення та початок кущення, а зі слабким станом посівів – фаза два листки та «шильця» відповідно. Подальший стан посівів, особливо слабких та зріджених, у вирішальній мірі буде залежати від погодних умов, у першу чергу від кількості опадів та температурного режиму.

За останній тиждень спостерігається тепла погода. При таких умовах порушується стан спокою в озимих зернових культур. Позитивні температури можуть призвести до небажаної витрати захисних речовин із вузлів кущення та зниження зимостійкості рослин.

Проведений лабораторний аналіз дозволив встановити вміст цукрів у вузлах кущення пшениці, а саме мінімальна кількість цукрів при пізніх строках сівби (1.10) у сортів: Подолянка – 20,06%, Ювіляр Миронівський – 21,84%, Розкішна – 19,56%, Ластівка Одеська – 18,88%, а максимальна – при ранніх строках сівби (1.09) у сорту Подолянка – 25,68%, Ювіляр Миронівський – 24,24%, Розкішна – 24,38%, Ластівка Одеська 24,73% (таблиця 1).

Таблиця 1

Вміст цукрів у рослин озимих культур у регіоні

діяльності Інституту сільського господарства Північного Сходу, %, 2014  р.

1

У рослин озимого ячменю сорту Тутанхамон запас цукрів у вузлі кущення ще менший – при строках сівби 20.09 максимальна кількість – 16,02%, а мінімальна при строках сівби 1.10 і становить 15,61%. Запаси цукрів у рослин озимої пшениці та озимого ячменю на час припинення вегетації є недостатніми і майже на тритину меншими за біологічну норму.

Зимостійкість слабких та зріджених посівів знижена. Вдала перезимівля для них можлива тільки за умов не суворої зими зі стабільним сніговим покривом, без різких коливань температури. Тому в зимовий та ранньовесняний періоди необхідно вести моніторинг стану цих посівів, щоб своєчасно визначити їх життєздатність. Сортовий  генетичний потенціал урожайності для таких посівів навіть за сприятливої перезимівлі реалізується не повною мірою.

Фітосанітарний стан посівів переважно задовільний, але необхідно проводити моніторинг розвитку хвороб та шкідників на посівах озимої пшениці, за їх наявності.

Ріпак озимий. Тривала відлига та туманна погода, що спостерігається останні два тижні, з мало інтенсивними опадами у вигляді дощу призвело  до накопичення вологи на поверхні ґрунту із-за неповного його відтавання. Враховуючи той фактор, що кількість доступної капілярної вологи, перед початком зими була низька, здатність ґрунту вбирати вологу сьогодні досить висока. Життєздатність рослин озимого ріпаку залежатиме від погодних умов, що складуться в найближчий час. Якщо спостерігатиметься потепління, то розпочнеться відновлення ростових процесів (що є не типовим для даної пори) і як наслідок – витрачання запасних речовин. А похолодання в свою чергу може призвести до замерзання верхнього шару ґрунту, деформації коревої системи і втрати життєздатності рослин.

Овочівництво

Грудень 2014 року характеризується нетиповими погодно-кліматичними умовами даного періоду. Тому слід приділити увагу зберіганню продукції в овочесховищах. В промислових масштабах краще зберігати моркву у сховищах з активним вентилюванням та регулюваними температурою та вологістю повітря. В присадибному та дачному городництві кращим є спосіб зберігання в ящиках з пошаровим пересипання вологим піском, щоб запобігти швидкому псуванню продукції. Найкраща температура для зберігання моркви – 0 … 10С. При температурі близькій до 0°С, біохімічна метаболічна активність сповільнюється в 10 разів.

У буряка столового найкраще зберігаються коренеплоди великі та середніх розмірів. Температура замерзання клітинного соку мінус 1 – 1,2 °С, тому оптимальною є температура зберігання 0 °С. При більш високій температурі буряки швидко в’януть, хворіють або проростають. Оптимальна відносна вологість повітря 90%, хоча коренеплоди переносять наявність конденсованої вологи. Способи зберігання столових буряків такі самі, як і моркви, однак розміри засік та буртів можна збільшити.

Відносну вологість повітря в сховищі, де зберігається цибуля підтримують на рівні 70-75%, температуру повітря  +1…+2 °С. За таких умов сповільнюється розвиток грибних і бактеріальних хвороб, знижується кількість пророслих цибулин. За температури понад 2 °С, недостатній вентиляції та підвищеній вологості сховища цибулини сильно пошкоджуються хворобами, починають гнисти та проростати.

 

     Заступник директора з наукової роботи

     ІСГ Північного Сходу НААН                                                  М. Г. Собко

Залишити відповідь