ІНФОРМАЦІЯ
моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області
з 11.06.2015 по 18.06.2015 року
Метеорологія
На початку другої декади червня спостерігався підвищений температурний режим. Середньодобова температура повітря за ці дні була 23,0 оС, що на 4,3 оС більше за багаторічну. Опадів випало майже пів норми, 10,9 мм. Максимальна температура повітря в денні години піднімалась до 31,0 оС (15.06). Мінімальна знижувалась в повітрі до 9,0 оС (12.06), а на поверхні ґрунту до 4 оС (12.06). Відносна вологість знижувалась до 16 %. Вітер переважав південно – західний 5-6 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см склала 24,6 оС і 20,5 оС.
До кінця декади прогнозуються опади короткочасні, зниження температурного режиму.
Рослинництво
У озимої пшениці наступила молочна, а у деяких сортів і воскова фаза стиглості зернівки. Більш інтенсивно цей процес відбувається у рослин ранніх і оптимальних строків сівби.
Фаза наливу зерна – це період заселення посівів шкідниками, які пошкоджують колос. На посівах озимини виявлено шкідників: злакова попелиця, тріпси, хлібний жук. При наявності їх в кількості, що перевищують ЕПШ (пиявиці 7-8, а жуків 3-5 особин на 1м²) застосувати хімічні засоби – інсектициди в першу чергу на насінницьких посівах. Основна мета – захистити прапорцевий листок, який формує 60-70 % усіх вуглеводів, що транспортуються в колос. Незахищений прапорцевий листок відмирає, коли хворобою охоплено 20 % його площі.
Густота стояння озимих колосових рослин в середньому становить 450-550 рослин для більшості сортів. У той же час густота стояння стебел має свої особливості та становить для озимої пшениці сорту Статна 700-750 шт., Снігурка 700-800 шт., Подолянка 900-1000 шт., Богдана 700-750 шт., Розкішна 800-850 шт., Пилипівка 550-600 шт., Славна 900-1000 шт., Ластівка 650-700 шт., Статна 850-900 шт., Епоха одеська 900-950 шт.. При цьому коефіцієнт кущення становить для озимої пшениці сорту Статна 2,6, Снігурка 2,2, Подолянка 3,0, Богдана 2,7, Розкішна 2,0, Пилипівка 2,1, Славна 2,7, Ластівка 3,3, Статна 2,1, Епоха одеська 3,2.
Кількість колосків у колосі за ранніх та оптимальних строків сівби озимої пшениці (1-20.09) визначена на рівні 16-18 шт., за строків сівби 1.10 – 14-16 шт, а за сівби 10-20.10 у межах 12-14 шт.
За попередніми підрахунками очікувана біологічна врожайність коливається в межах 7,0-8,0 т/га.
На насінницьких посівах слід закінчувати сортову та видову прополку. Необхідно приділити значну увагу збиральній техніці. Підготувати зерноочисні машини та складські приміщення для доробки та зберігання зерна урожаю 2015 року.
Ярі зернові колосові. На даний час ярі колосові знаходяться у фазі молочної стиглості зерна.
Продуктивний стеблостій на рівні 500-600 штук на 1 м². В колосі налічується 18-19 зерен, вологозабезпеченість посівів сприяє отриманню добре виповненого зерна. За попередніми підрахунками очікувана біологічна врожайність коливається в межах 3,5 – 4,8 т /га.
На посівах ярих культур відмічено ураження посівів хворобами (особливо пшениці ярої) та шкідниками, тому зараз саме час використання фунгіцидів та інсектицидів відповідного спектру дії. На насінницьких посівах слід закінчувати сортову та видову прополку.
Горох. Рослини даної культури на більшості площ знаходяться в фазі наливу зерна тому необхідно провести підживлення азотними добривами (карбамід, КАС), мікродобривами. В дану фазу особливо при підвищених температурах шкодочинними є попелиці, трипси, і тому при перевищенні ЕПШ даними шкідниками на посівах слід застосувати інсектициди разом з прилепачем (фосфорорганічної групи або перитроїди). В зв’язку з короткочасними опадами слід очікувати розвиток та розповсюдження хвороб (іржа, переноспороз …) на посівах гороху. Тому при прояві перших симптомів слід проводити фунгіцидні обробки посівів препаратами, які включеними до «Переліку…».
Соя. На рослинах, строк сівби яких припав на третю декаду квітня (середньоранньостиглі сорти), відмічено фазу бутонізації-початку цвітіння, посіви скоростиглих сортів знаходяться в фазі початку бутонізаціїї. Фаза бутонізації у сої – це час першого позакореневого підживлення. Для цього слід застосувати суміш карбаміду або КАСу (8-10 кг/га) та мікродобрив, що підвищить інтенсивність проходження фотосинтезу, стійкість до несприятливих погодних та ґрунтових умов. Зніме фітотоксичну дію гербіцидів. Запобігає фізіологічним хворобам, які викликані дефіцитом окремих елементів живлення (хлорози, некрози та ін.). Підвищить процес засвоєння біогенних елементів з ґрунту та добрив, активізує діяльність кореневої системи. Стимулюватиме процес утворення бульбочок та їх діяльність, підвищуватиме посухо- та жаростійкість, забезпечить збільшення кількості квіток на рослині, бобів та насінин в бобі. В даний час на посівах сої спостерігаються поодинокі особини соєвої вогнівки та павутинного кліща. При перевищенні економічного порогу шкодочинності даними шкідниками (соєвої вогнівки – 1-2 особини/м2, павутинного кліща – 1 колонії/м2) слід застосовувати препарати, які включені до «Переліку…».
Гречка. При строці сівби (ІІІ декада квітня) рослини знаходяться в фенологічній фазі цвітіння – плодоутворення. Рослини гречки при строці сівби в І декаді травня знаходяться в фенологічній фазі цвітіння.
Застосування гербіцидів у посівах гречки небажане, оскільки це одна з дієтичних та лікувально-профілактичних культур, прекрасний медонос, із зерна якого виготовляють продукти дитячого харчування.
В період масового розмноження попелиці, блішок та інших шкідників посіви гречки обробляють до цвітіння інсектицидами.
Роль бджолозапилення у формуванні врожаю гречки безперечна. Тому всі господарства, які одержують високі й сталі урожаї цієї культури, надають виключного значення необхідній кількості бджолосімей для запилення. Необхідно підвозити пасіку до посівів з розрахунку не менше, як 2-3 бджолосім’ї на гектар посіву гречки, це забезпечить збільшення врожаю зерна гречки. Такої кількості буває звичайно достатньо, якщо під час цвітіння тривалий час утримуються сприятливі умови погоди. Але краще мати більшу кількість бджіл біля посівів гречки, яких слід підвозити завчасно до цвітіння.
Стан посівів гречки на даний період задовільний.
Просо. При строці сівбі (І декада травня) рослини знаходяться в фенологічній фазі виходу в трубку. Для знищення бур’янів у посівах проса поряд з агротехнічними заходами застосовують гербіциди, обприскування якими доцільно проводити в період кущення – початку виходу в трубку. Слід враховувати те, що бур’яни найбільш чутливі до гербіцидів на ранніх фазах розвитку. Оптимальна температура для внесення гербіцидів 17-22 оС.
Значної шкоди цій культурі наносять личинки просяного комарика. Сильніше пошкоджуються рослини пізнього строку сівби. Личинки заляльковуються всередині зернин проса, і тому вони залишаються плюсклими та недорозвиненими. У літній період вегетації для хімічного захисту проса від шкідників (просяного комарика та попелиці) використовують БІ-58 новий, 40% (0,7-1,0 л/га ).
Стан посівів проса на даний період задовільний.
Овочівництво
Перша декада червня характеризувалася спекотними погодними умовами, що викликало стресовий стан овочевих рослин. На даний час рослини цибулі, моркви та столових буряків знаходяться в задовільному стані, фази їх розвитку відповідають нормальному фізіологічному стану. В даний період слід приділяти велику увагу поширенню шкідників (хрестоцвітих блішок, цибулевої мухи, колорадського жука) і хвороб для вчасної боротьби з ними.
Заступник директора з наукової роботи
ІСГ Північного Сходу НААН М. Г. Собко