ІНФОРМАЦІЯ
моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області
з 18.09.2014 по 25.09.2014 року
Метеорологія
Друга декада вересня місяця почалася з невеликим зниженням температурного режиму. Середньодобова температура повітря за цей період склала 16,9 ˚С, але на 3,8 ˚С більшою за багаторічну. Опадів не було, при нормі 16 мм. Максимальна температура повітря за ці дні в денні години піднімалась до 26,0 ˚С (13,14.09), а на поверхні ґрунту до 44 ˚С(11,13.09). Мінімальна знижувалась до 7,0 ˚С в повітрі та до 0 ˚С (16,17.09) на поверхні ґрунту. Мінімальна відносна вологість знижувалась до 24 %. Вітер переважав північно – східний 6-8 м/с. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 18,6 ˚С і 17,0 ˚С. Кінець другої декади та початок третьої декади вересня прогнозується бути помірно прохолодним, з перемінною хмарністю та невеликими опадами.
Рослинництво
Озимі зернові колосові. На території Сумської області продовжується посівна кампанія озимих колосових культур. За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА станом на 17 вересня в області посіяно озимої пшениці 81,6 тис. га, це 43,0% від запланованої площі. Озимого ячменю посіяно 100 га, тобто 9,0%,. озимого жита 2,9 тис. га, або 23,0 % від запланованої площі.
Сівба це перший і найважливіший період в технології вирощування озимої пшениці. За результатами досліджень науково-дослідних установ відхилення строків сівби від оптимальних на 15-20 днів призводить до зниження урожайності озимих на 15-45% через одержання перерослих чи слабких нерозкущених рослин на період припинення вегетації. За багаторічними дослідженнями науковців Сумського інституту АПВ оптимальними строками сівби у Лісостеповій частині області є 10-25 вересня.
Занепокоєння викликає вологозабезпеченість ґрунту. В посівному шарі ґрунту практично відсутня продуктивна волога для отримання дружніх та повноцінних сходів озимих культур. Виходячи з цього, необхідно збільшити норму висіву на 10%, а глибину заробки насіння зменшити до 3-4 см з обов’язковим прикочуванням. В основу розрахунків норм висіву повинна покладатися необхідність одержання густоти сходів не менше 400 шт./м2. Обов’язковою умовою є мілкий обробіток ґрунту і наявність твердого ложе.
Сівбу слід проводити лише сортовим та попередньо протруєним насінням. При сівбі доцільно поряд із протруюванням фунгіцидом використати передпосівне оброблення насіння препаратами інсектицидної дії рубіж, 40% к.е. (2,0 л/т), круїзер 350 FS т.к.с. 0,4-0,5л/т що дозволить захистити молоді проростки озимини від ґрунтових та наземних шкідників. Для ефективності та запобігання резистентності необхідно проводити зміну протруювачів у господарстві через 2-3 роки.
При виборі сортів слід перевагу надавати сортам, рекомендованим для ґрунтово-кліматичних умов зони вирощування. Для зони північно-східного Лісостепу це – Розкішна, Відрада, Поліська 90, Волошкова, Антонівка, Бунчук, Подолянка, Сонечко, Пилипівка, Гордовита, Статна, Ластівка одеська, Наталка, Ювіляр Миронівський. Рекомендовані сорти жита озимого: Синтетик 38, Інтенсивне 99.
Соя. Cтаном на 18.09.2014 р. вологість насіння середньоранніх сортів сої знаходиться в межах 14-16%, тому слід приступати до її збирання. Насіннєві посіви слід збирати при вологості насіння не вище 14% з доведенням його для зберігання до 12%.
На рослинах сої деяких сортів відмічається частина недорозвинених зерен через посушливі умови, які склались в період формування, наливу і достигання. Тобто існує певна проблема по виходу посівного матеріалу сої та вмісту білку.
Озимий ріпак. Через низьке вологозабезпечення на полях з ріпаком озимим продовжують повільно з’являтися сходи, але частина посіяних площ, де була волога під час сходів мають 1-2 пари справжніх листків. Спостерігається випадання окремих рослин в посівах ріпаку через пересушення верхнього шару ґрунту та пошкодження совками. При обстеженні площ та проведенні ґрунтових розкопок на посівах озимого ріпаку слід враховувати, що ЕПШ складає – 2-3 шт/м2. На таких площах доцільно провести хімічний метод боротьби із застосуванням інсектицидів, внесеними до Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні. З метою отримання достатнього ефекту обробку посівів слід проводити у вечірні та в нічні години, коли гусениці живляться.
Для успішної перезимівлі рослинам озимого ріпаку потрібно набрати 8000С активних температур, сформувати 8-10 справжніх листків з діаметром кореневої шийки 0,7-1,0 см.
Овочівництво
Погодні умови літнього періоду поточного року були не досить сприятливі для отримання високого врожаю овочевих рослин при вирощуванні їх без зрошення (із-за високих температур і посушливих умов через недостатню кількість опадів).
На кінець другої декади вересня в більшості районів області рослини овочевих пізньої групи особливо капусти при вирощуванні без зрошення значно відставали від середньо багаторічних показників в темпах накопичення врожаю. В цей час рослини капусти білоголової пізньостиглої на більшості плантацій формують головки на 60-65 %, наростання яких значно сповільнилось через нестачу вологи,нижні листки відсихають інші ж мають лише розетку листків, які не завжди закривають ґрунт в міжряддях. Рослини буряка столового частково (на 45-55 %) втратили листковий апарат, хоча за рахунок активного росту в літній період очікувана врожайність на рівні багаторічних показників. Дощі,що пройшли в окремих районах області 27 -29 серпня можуть частково покращили стан рослин(коренеплідні,капусти) хоча повністю не компенсують недобір врожаю в зв’язку з посушливим періодом серпня та двох декад вересня.
Деякі господарники планують вже в вересні збір врожаю коренеплодів. Зазвичай цю роботу проводять при зниженні середньодобової температури повітря до +4…+6 ˚С (як правило – в другій- третій декаді жовтня).
При підготовці площ під овочеві 2015 року слід приділити належну увагу очищенню їх від бур’янів (півпаровий обробіток),слідкувати за станом сидеральних рослин (на площах, де вони висіяні в післяжнивний період в якості основного удобрення овочевих).
Зазвичай при розміщенні сидеральних посівів з використанням зернових, зернобобових попередників на кожну тонну пожнивних решток, що залишаються на полі (подрібненої соломи і кореневих) додають 10 кг азоту аміачної селітри, яку змішують з необхідною кількістю насіння сидеральних рослин і висівають з послідуючим прикочуванням. На городніх і присадибних ділянках сидеральні рослини висівають після збирання врожаю ранніх овочевих чи картоплі. Для кращого розвитку сидеральних рослин на кожну сотку додають 1-1,5 кг аміачної селітри чи 2-3 кг нітроамофоски, які змішують з 150 г насіння редьки олійної + 100 г гірчиці білої або 150 г ріпаку та 100 г редьки олійної. Добриво і насіння заробляють в ґрунт граблями чи боронками. Заробка в ґрунт зеленої маси сидератів в середині-кінці жовтня в значній мірі пом’якшує втрату органічної речовини ґрунту, сприяє зменшенню кількості патогенних організмів, на 15-25% підвищує в наступному році врожайність вирощуваних рослин. Однак, посів сидеральних рослин в кінці вересня,навіть при достатній вологості ґрунту не забезпечує в більшості випадків високого врожаю зеленої маси.
ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
ПІВНІЧНОГО СХОДУ НААН УКРАЇНИ
ПРОПОНУЄ ВИСОКОЯКІСНЕ НАСІННЯ КРАЩИХ ДЛЯ УКРАЇНИ
СОРТІВ ОЗИМИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН
Дослідна станція луб’яних культур
Інститут сільського господарства Північного Сходу НААН
Державне підприємство ДГ
Інститут сільського господарства Північного сходу НААН
Заступник директора з наукової роботи
ІСГ Північного Сходу НААН М.Г. Собко