ІНФОРМАЦІЯ
моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області
з 01.05 по 08.05.2014 року
Метеорологія
Кінець третьої декади квітня (період з 25.04 по 29.04) був з перемінним температурним режимом, вдень тепло і сонячно, а в ночі прохолодно. Середньодобова температура повітря на ці дні склала 14,50С. На поверхні ґрунту 16,40С. Максимальна температура повітря піднімалась до 210С (27.04), а на поверхні ґрунту до 320С (27.04),а мінімальна знижувалася відповідно до 0,50С (25.04) і до -50С (25.04). Мінімальна відносна вологість повітря знижувалась до 14% (26.04). Вітер за період з 25.04 по 29.04 був перемінний зі швидкістю 5-7 м/с. Опадів не було. Температура ґрунту на глибині 5 см становила 14,40С, а на глибині 40 см – 11,70С.
Рослинництво
Озима пшениця. Станом на 30.04. посіви пшениці озимої знаходяться у фазі виходу в трубку. Залежно від сортових особливостей, строків сівби та попередників висота рослин становить 15-28 см, що є нормою. Добра вологозабезпеченість посівів сприяла отриманню коефіцієнту кущення рослин на рівні 2,9-4,0, що дає надію на отримання високого врожаю.
Технологічно підвищити рівень майбутнього врожаю можна за рахунок проведення позакореневого підживлення. Враховуючи погодні умови та фазу розвитку рослин підживлення рослин повинно бути рідким добривом по вегетативній масі рослин. В такому випадку доцільно використовувати розчин сечовини або КАС. У разі внесення КАС у підживлення вегетуючих рослин доза азоту не повинно перевищувати 30 кг/га д.р. Кращий час для позакореневого підживлення розчином КАС – ранкові і вечірні години. Ефективним є застосування комплексних водорозчинних добрив (нутрівант зерновий, альфа гроу зернові та ін.).
При настанні фази виходу в трубку не слід використовувати гербіциди з групи 2,4-Д (діален супер, дікамба тощо), а застосовувати препарати дозволені для використання в такій фазі розвитку рослин (наприклад гербіциди групи сульфонілсечовин, з якими можна працювати до фази виходу прапорцевого листка – гроділ максі, гранстар Про та ін.). Слід врахувати, що більшість бур’янів знаходяться у фазі розвитку, коли вони є більш стійкішими до гербіцидів. Тому при виборі дози гербіцидів необхідено орієнтуватись на їх максимально-допустимі норми внесення.
Слід вести спостереження за розвитком хвороб, бо у кінці фази трубкування може виникнути потреба у захисті проти борошнистої роси, септоріозу та бурої листкової іржі, тощо. Вибір препаратів проводять відповідно спектру їхньої фунгіцидної дії.
Ярі зернові колосові. На більшості площ посіяних в ранні і оптимальні строки рослини знаходяться у фазі кущення.
У посівах зернових культур мають місце здебільшого однорічні та зимуючи бур’яни.
Тому доцільно використовувати гербіциди групи 2,4-Д, проте ці препарати недостатньо ефективні щодо цілого ряду дводольних бур’янів (ромашка непахуча, зірочник середній, гірчаки, рутка лікарська, підмаренник чіпкий, фіалка польова). Для зменшення витрат та з профілактичною метою можливе застосування фунгіциду у баковій суміші з гербіцидом. Зараз на посівах ярих культур не відмічено ураження посівів хворобами, але в подальшому потрібно обов’язково планувати використання фунгіцидів.
Ріпак озимий. Повернення короткострокових понижених температур на рівні мінус 50С, що відбулось 24-25 квітня, негативно позначилось на рослинах ріпаку озимого. Частина квітконосних пагонів, бутонів і навіть листя під впливом понижених температур загинули, але в цілому посіви знаходяться в задовільному стані. Основна частина посівів озимого ріпаку перейшли в фазу бутонізації (стадія 57-59). Як і передбачалось, з наростанням тепла, на окремих рослинах почали розкриватись квітки, що свідчить про початок цвітіння. В цей період значної шкоди завдає ріпаковий квіткоїд, який пошкоджує пиляки, що призводить до значного недобору врожаю насіння. Необхідно слідкувати за його чисельністю і при перевищенні 7-8 особин на м2 провести інсектицидну обробку. Крім того, в даний період значної шкоди можуть завдати попелиці, хрестоцвіті блішки, великий ріпаковий прихованохоботник, тому потрібно слідкувати за їх наявністю і при перевищенні ЕПШ провести інсектицидну обробку препаратами включеними до «Переліку…».
Крім того в даний період доцільне позакореневе підживлення бором і азотом, що буде сприяти підвищеній насіннєвій продуктивності.
Соя. На даний період, температура на глибині 10 см за рівнем термічного режиму грунту становить більше 120С. Це дає підстави до проведення сівби сої сортів як ранньостиглої так і скоростиглої груп. Враховуючи фітопатологічний стан посівного матеріалу, насіння повинно бути протруєним та інокульоване азотфіксуючими бактеріями. Глибина загортання насіння не повинна перевищувати 4-5 см, але насіння слід розміщати у вологому шарі грунту. Для цього, враховуючи незначні запаси вологи у верхньому шарі грунту, необхідно використовувати комбіновані агрегати для передпосівної підготовки площі під сівбу сої. Слід надавати перевагу, при сівбі сортів ранньостиглої та скоростиглої груп, ширині міжрядь від 12,5 до 19,0 см і дотримуватись рекомендованої норми висіву.
Горох. В посівах гороху з’явились сходи в повній мірі і проходження фаз росту та розвитку з підвищенням температури прискорюється. Доцільно підготуватись до захисту даної польової культури від бур’янів і шкідників. При появі бур’янів, особливо дводольних, які представляють більшу шкодочинність слід застосовувати гербіциди типу Агрітокс, в.р. (0,5 л/га), Базагран, в.р. (2-3 л/га). На даний час, в посівах гороху зустрічаються окремі шкідники, такі як бульбочковий або люцерновий довгоносики та інші. Тому доцільним буде обробка посівів гороху інсектицидами включеними до «Переліку…», при перевищенні ЕПШ.
Гречка. Строки сівби гречки потрібно встановлювати такі, щоб цвітіння і плодоутворення не збігалися з періодом найбільш високих температур та суховіїв у даній місцевості.
На основі багаторічних спостережень відомо, що найвищі температури для зони Лісостепу і більшості районів Полісся припадають на другу половину липня і першу половину серпня. Цей період літа звичайно буває і більш посушливим. Зважаючи на це, сівбу гречки потрібно проводити з таким розрахунком, щоб масове цвітіння і особливо плодоутворення в основному закінчувались до зазначеного строку. Вплив несприятливих факторів можна послабити, якщо дотримуватися оптимальних строків сівби.
Доцільним вважають сівбу гречки в ранні строки. Найбільш високий урожай гречки можна одержати при сівбі у третій декаді квітня та в першій декаді травня. При таких строках сівби гречка краще використовує літні опади для утворення нормального врожаю.
За даними досліджень, найкращі строки сівби гречки повинні бути в ІІ декаді травня на Поліссі, а в зоні Лісостепу кращі результати дає сівба в ранні – квітневі строки.
Просо. Темпи проростання, своєчасність та дружність сходів проса визначається тепловим режимом ґрунту і його водозабезпеченістю на час сівби та після неї. Сприятливе поєднання умов зволоження та температурного режиму для проростання насіння та укорінення рослин створюється при прогріванні ґрунту на глибині 10 см до 12-14ОС в районах Лісостепу та Полісся припадає на початок першої та другої декади травня.
Сівба проса в більш ранні строки призводить до затримання сходів і їх зрідження, а також до забур’яненості посівів, особливо коли не застосовують ґрунтових гербіцидів.
При сівбі проса в пізніші строки від оптимальних, збільшуються витрати вологи у верхньому шарі ґрунту, погіршуються умови для появи сходів і утворення вторинної кореневої системи.
Овочівництво
Значна частина площ овочевих рослин ранніх строків висіву (цибуля з насіння, морква,редис, петрушка, щавель та ін.) було засіяно в кінці березня. Значне зниження температур затримує появу сходів. Станом на 30 квітня (через 26 – 35 діб після сівби) відмічено появу сходів редиса, цибулі з насіння, моркви, буряка столового. В той же час достатня кількість вологи зумовлює активне наростання вегетативної маси бур’янів. При потеплінні останніх днів відмічено масову появу шкідників хрестоцвітих рослин (блішки), сірого бурякового довгоносика, що вимагає пильної уваги до посівів редиса, капусти, буряка столового де сходи можуть бути значно пошкоджені чи знищені за кілька годин. В третій декаді квітня продовжується догляд за розсадою та підготовка до висаджування ранньої і цвітної капусти, надранніх іранніх помідорів, насіння яких було висіяно в ґрунт в попередній період.
Передпосадкове загартування розсади. Цьому питанню слід приділити особливу увагу. Загартування розсади ранньої і цвітної капусти починають за 14-16 днів до висаджування в поле – висаджують її вже тепер. Як правило, в перші 3-5 днів збільшують вентиляцію теплиць, знижують в них температуру. Після цього за 10 днів до висаджування розсади ранньої капусти, коли немає заморозків, знімають накриття теплиць на 30% або повністю.
За 8-10 днів до висаджування розсади рослини підживлюють повним мінеральнимдобривом зі збільшеними дозами фосфорно-калійних: 20 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату, 60 г сірчанокислого калію, розведених в 10 л води на .
Заступник директора з наукової роботи
ІСГ Північного Сходу НААН М.Г. Собко