ІНФОРМАЦІЯ

моніторингу стану та перспективи розвитку АПВ Сумської області

з 25.09.2014 по 02.10.2014 року

Метеорологія

Кінець другої декади вересня місяця закінчився без опадів і з середньодобовою температурою повітря 11,8 ˚С. Максимальна температура повітря піднімалась до 20,5 ˚С(20.09), а на поверхні ґрунту до 40 ˚С (19.09). Мінімальна знижувалась до 3,0 ˚С в повітрі та до мінус 4 ˚С (19,20.09) на поверхні ґрунту. Третя декада почалася з середньодобовою температурою повітря 11,9 ˚С.23 та 24 вересня опадів випало 75,1 мм, при багаторічній декадній нормі 16 мм. Максимальна температура  повітря піднімалась до 18,0 ˚С (22,23.09), а на поверхні ґрунту до 34 ˚С (22.09). Мінімальна знижувалась до 5,0 ˚С (24.09) в повітрі  та до мінус 2 ˚С(21.09) на поверхні ґрунту. Вітер переважав південно – східний 9-10 м/с. Мінімальна відносна вологість знижувалась до 24 %. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 12,7 ˚С і 13,6 ˚С. До кінця декади спостерігатиметься невелика хмарність, температурний режим прогнозується  в межах норми.

Рослинництво

Озимі зернові колосові. На території Сумської області активно продовжується посівна кампанія озимих колосових культур. За даними Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА станом на 24 вересня в області посіяно озимої пшениці 125,9 тис. га, або  66,0 % від  запланованої площі, озимого ячменю посіяно 0,4 тис. га, тобто 39,0 %,. озимого жита 4,46 тис. га, або 36,0 % від  запланованої площі. Всього по області посіяно озимих колосових культур 130,8 тис. га, що становить 64 %.

У вересні в посівному шарі ґрунту  практично відсутня продуктивна волога для отримання дружніх та повноцінних сходів озимих культур. 23 вересня випали опади і продовжувались по 24 вересня, що створило оптимальні умови для подальшої сівби озимих зернових. За багаторічними дослідженнями науковців Інституту сільського господарства Північного Сходу в цьогорічних умовах оптимальними строками сівби у Лісостеповій частині області є 10-20 вересня, а допустимими – до 25 вересня

Станом на 24.09.2014 р. на посівах озимих ранніх строків сівби (1 вересня ) починають з’являтись  сходи.

Соя. Через перезволоження рослин і ґрунту, внаслідок рясних опадів, що пройшли протягом двох останніх днів, не зібрані посіви сої знаходяться в досить складних умовах. Це може привести як до розтріскування бобів на рослинах сої, яка вже достигла і її не встигли зібрати, так і пліснявіння та зараження грибковими та бактеріальними патогенами. В зв’язку з цим, при досягненні насіння сої вологості на рівні 14-15% слід приступати до збирання з наступним досушуванням на сушарках різних модифікацій та конструкцій. На 25.09.2014 р. фізична вологість насіння більшості сортів сої була в межах 16-23%. Тому слід почати збирання посівів товарної сої при досягненні відповідної вологості. Насіннєві посіви слід збирати при вологості насіння не вище 14% з доведенням її до 12% для зберігання.

Озимий ріпак. На полях з ріпаком озимим продовжують з’являтися сходи, а вчасно посіяні площі мають 3-5 пар справжніх листків. Спостерігається випадання окремих рослин в посівах ріпаку через пошкодження совками різних поколінь. При обстеженні площ та проведенні ґрунтових розкопок на посівах озимого ріпаку було виявлено: гусениць підгризаючих совок – 1-3 шт/м2 і більше (ЕПШ – 2-3 шт/м2). На таких площах доцільно провести хімічний метод боротьби із застосуванням інсектицидів, внесеними до Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні. З метою отримання достатнього ефекту обробку посівів слід проводити у вечірні та в нічні години, коли гусениці живляться.

Для успішної перезимівлі рослинам озимого ріпаку потрібно набрати 8000С активних температур, сформувати 8-10 справжніх листків, діаметр кореневої шийки 0,7-1,0 см. Порівнюючи температурні дані в осінній період 2014 року з багаторічними, викликає занепокоєння розвитком рослин ріпаку озимого. Посіви які були висіяні в сухий грунт, або зійшли нерівномірно, прогнозовано недоотримають активних температур і відповідно ввійдуть в зиму з слаборозвиненою розеткою листків, кореневою системою та з нижчим за оптимальний вміст цукрів в кореневій шийці, що є вирішальним в процесі перезимівлі.

Овочівництво

Погодні умови літнього періоду поточного року були не досить сприятливі для отримання високого врожаю овочевих рослин при  вирощуванні їх без зрошення (із-за високих температур і посушливих умов через недостатню кількість опадів).

На початок третьої декади вересня в більшості районів області рослини овочевих пізньої групи особливо капусти при вирощуванні без зрошення значно відставали від середньо багаторічних показників в темпах накопичення врожаю. В цей час рослини капусти білоголової пізньостиглої на більшості плантацій формують головки на 60-65 %, наростання яких значно сповільнилось через нестачу вологи,нижні листки відсихають інші ж мають лише розетку листків, які не завжди закривають ґрунт в міжряддях. Рослини буряка столового  частково (на 50-60 %) втратили листковий апарат, хоча за рахунок активного росту в літній період очікувана врожайність на рівні багаторічних показників. Дощі,що пройшли в окремих районах області 27 -29 серпня частково покращили стан рослин(коренеплідні,капусти) хоча повністю не компенсують недобір врожаю в зв’язку з посушливим періодом серпня та двох декад вересня.

Деякі господарники планують вже в кінці вересня збір врожаю коренеплодів. Зазвичай цю роботу проводять при зниженні середньодобової температури повітря до +4…+6 ˚С (як правило – в другій- третій декаді жовтня).

При підготовці площ під овочеві 2015 року слід приділити належну увагу очищенню їх від бур’янів (півпаровий обробіток),слідкувати за станом сидеральних рослин (на площах, де вони висіяні в післяжнивний період в якості основного удобрення овочевих).

Зазвичай при розміщенні сидеральних посівів з використанням зернових, зернобобових попередників на кожну тонну пожнивних решток, що залишаються на полі (подрібненої соломи і кореневих) додають 10 кг азоту аміачної селітри, яку змішують з необхідною кількістю насіння сидеральних рослин і висівають з послідуючим прикочуванням. На городніх і присадибних ділянках сидеральні рослини висівають після збирання врожаю ранніх овочевих чи картоплі. Для кращого розвитку сидеральних рослин на кожну сотку додають 1-1,5 кг аміачної селітри чи 2-3 кг нітроамофоски, які змішують з 150 г насіння редьки  олійної + 100 г гірчиці білої або 150 г ріпаку та 100 г редьки олійної. Добриво і насіння заробляють в ґрунт граблями чи боронками. Заробка в ґрунт  зеленої маси сидератів в середині-кінці жовтня в значній мірі пом’якшує  втрату органічної речовини ґрунту, сприяє зменшенню кількості патогенних організмів, на 15-25% підвищує в наступному році врожайність вирощуваних рослин. Однак, посів сидеральних рослин в кінці вересня,навіть при достатній вологості ґрунту не забезпечує в більшості випадків високого врожаю зеленої маси.

ІНСТИТУТ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

      ПІВНІЧНОГО СХОДУ НААН УКРАЇНИ

ПРОПОНУЄ ВИСОКОЯКІСНЕ НАСІННЯ КРАЩИХ ДЛЯ УКРАЇНИ

СОРТІВ ОЗИМИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ РОСЛИН

дпдг

Дослідна станція луб’яних культур

Інститут сільського господарства Північного Сходу НААН

дслк

Державне підприємство ДГ

Інститут сільського господарства Північного сходу НААН

ісгпс

Заступник директора з наукової роботи

ІСГ Північного Сходу НААН                                                                               М.Г. Собко

Залишити відповідь